'Asla Çözüm Süreci'nden vazgeçmeyeceğiz'

'Asla Çözüm Süreci'nden vazgeçmeyeceğiz'


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Öncelikli hedefimiz barış olacak. Yani dağlarımızda kurşun sesi değil, kuş sesi olsun. Dağlarımızda ölüm korkusu değil, dağlarımızda bahar havası olsun istiyoruz ve bunu inşallah en kısa sürede sağlayacağız. Asla çözüm sürecinden, barış sürecinden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Demirtaş, Elazığ'da partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlene mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'deki bütün ezilenlerin, yoksulların, işçilerin, gençlerin, kadınların, çitçilerin, esnafın, iş verenin umudu olarak yola çıktıklarını ve geldikleri noktada Edirne'de, Karadeniz'de, Akdeniz'de uzattıkları dostluk eline dostça tutunanlar olduğunu söyledi.

Demirtaş, yeni bir anayasayla, özgürlükçü, sivil, demokratik bir anayasayla bütün Türkiye'de eşitliği, kardeşliği sağlamak için parti olarak seçimlere girdiklerini ifade etti.

Partisinin seçim beyannamesine değinen Demirtaş, taşeron işçiliği tümden kaldıracaklarını, kamuda ne kadar taşeron eleman varsa tamamına HDP iktidara geldiği günden bir ay sonra kadro verecekleri vaadinde bulundu.

Türkiye'nin en büyük zenginlerinin toplamının bin kişi olmadığını belirten Demirtaş, Türkiye servetinin neredeyse yarısından fazlasının bu kişilerin elinde olduğuna dikkati çekti.

Selahattin Demirtaş, bu kişilerin taşeron işçi dedikleri asgari ücretlilerin bir yıldaki gelir vergisi kadar vergi ödemediklerini öne sürerek, şunları kaydetti:

"Siz maaş alırken peşin vergi ödersiniz. Siz maaşınızı devletten de alsanız özel sektörden de alsanız önce vergiyi kesiyorlar, geriye kalanı size veriyorlar. Onlar, gelir vergisi bile veremiyorlar. Bir sakız alsanız yine vergi veriyorsunuz. Yani maaşınızdan vergi kesiliyor, harcarken de vergi kesiliyor. Bu adaletsizliği de bitirmemiz lazım. 'Doğrudan ve dolaylı vergiler' deniyor buna ve bunun yüzde 70'ini siz ödüyorsunuz, fakir fukara siz ödüyorsunuz. Biz, zenginden daha fazla vergi alacağız. Çok kazanandan daha fazla vergi alacağız ki üstümüzdeki vergi yükü de azalmış olsun."

Çözüm Süreci

Çözüm Sürecine de değinen Demirtaş, "Öncelikli hedefimiz barış olacak. Yani dağlarımızda kurşun sesi değil, kuş sesi olsun. Dağlarımızda ölüm korkusu değil, dağlarımızda bahar havası olsun istiyoruz ve bunu inşallah en kısa sürede sağlayacağız. Asla Çözüm Süreci'nden, barış sürecinden vazgeçmeyeceğiz. İstikrarımızı, huzurumuzu sağlayacağız ki bizler bu ülkede adil, eşit, kardeşçe bir yaşamı kuracağız ki karnımız da doysun, göç etmeyelim" şeklinde konuştu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • şükrü

    11 Mayıs 2015 13:50

    Cevap Ver

    asıl siz vazgeçmeezseniz kurşun seslerinden kuş sesleri duyulmayacak

Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu
 Net Haber Yazılımı tarafından geliştirilmiştir

Yukarı Dön