'Türkiye 2023'te ilk 10'a girecek'

'Türkiye 2023'te ilk 10'a girecek'

  • 06 Mayıs 2015 11:46


Başiskele ilçesinde bir otelde düzenlenen basın toplantısında konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, bir ekonominin en önemli ve öncelikli konusunun istihdam olduğunu belirtti.

Vali Güzeloğlu,  Türkiye'nin her yıl yaklaşık 700 bin gencini istihdam piyasasına iş arayan konumuyla sunduğunu ve bu nitelikli iş gücüyle kalkınma anlamındaki iddiasını geliştirdiğini söyledi.

Türkiye'nin dünyanın 16'ncı ve Avrupa'nın da 6'ıncı büyük ekonomisine sahip olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, yıllık ortalama büyüme hızıyla OECD ülkeleri arasında en önde yer alan Türkiye'nin 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefine kararlı adımlarla yürüdüğünü kaydetti. 

Güzeloğlu, Kocaeli'nin ülkeyi bu büyük hedefe her geçen biraz daha yaklaştıran en önemli kentlerden biri olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin en güçlü istihdam fuarını Kocaeli'de açıyoruz. DOMİF, Türkiye'yi uluslararası anlamda çok başarılı bir şekilde temsil eden, Türkiye'nin rekabet gücünü arttıran, uluslararası ekonomik ve üretim sektöründe çok önemli yeri olan firmaları kapsayan bir fuar. Yarın kapılarını açacak fuarımız iş ve istihdam piyasasının tüm bileşenlerini, kurumları, iş arayanları ve işe bağlı olarak pozisyonlarını nitelikli bilgi ve iş gücüyle buluşturmayı amaçlayanları bir araya getiriyor."

Yaklaşık 250 firma stant açacak

Kocaeli'nin firmaları ve çalışanlarıyla uluslararası rekabet ve ölçek ekonomisi açısından da çok iddialı bir üretim merkezi olduğuna işaret eden Güzeloğlu, "21'inci yüzyılın ekonomisi rekabetçilik ve rekabete dayalı bilgi üretimi üzerinde gelişiyor. Bu fuarımız da bunu ortaya koyan, özellikle üniversitelerimizin işbirliğini çok önemseyen byaklaşım sergiliyor" şeklinde konuştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek fuarda, yaklaşık 250 firma tarafından 300 stant açılacak. Firmalar, fuar süresince 2 bin 600 açık iş pozisyonu için ziyaretçilerle yüz yüze görüşme imkanı bulacak. 

Lise öğrencilerinin gelecekte seçmeyi düşündükleri meslekleri tanımalarına ve meslek seçiminde karar vermelerine katkı sunulması da hedeflenen fuarda, üniversite öğrencileri mesleki tercihleri hakkında bilgilendirilecek. 

Bilişim, istihdam ve insan kaynakları, girişimcilik, inovasyon kişisel gelişim gibi konularda seminer ve konferansların gerçekleştirileceği fuar, 9 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Danıştay Başkanı Güngör'ü kabul etti
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Esed rejimi Türkmendağı'na saldırıyor

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu