Davutoğlu: Bütün ülkeyi kana boyamak istedi

Davutoğlu: Bütün ülkeyi kana boyamak istedi


Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin Muş mitinginde konuşuyor..

Başbakan Ahmet Davutoğlu, özel uçak "ANA" ile saat 13.30'da Muş'a geldi. Davutoğlu'nu Muş Havalimanında Vali Vedat Büyükersoy, Belediye Başkanı Feyat Asya ve diğer ilgililer karşıladı.

Başbakan Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de Muş'a geldi.

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

- 7 Haziran'da kardeşlik için sandıklara gidecek miyiz? İnadına kardeşlik diyecek miyiz? Üçte üç Muş'ta yapacak mıyız? Gelin bir muhasebe yapalım Alparslan'ın ordusunda omuz omuza vermiş bütün millet diğer tarafta kol kola vermiş nifak sokanlar. CHP ile HDP arasında fark yok. CHP İslam'dan arındırılmış bir millet inşa etmeye çalıştı bizi imanımızdan koparmak mümkün mü? Biz bu davanın neferleri olarak CHP zihniyetine karşı sesleniyoruz sizin özlediğiniz Türkiye bir daha gelmeyecek.

- Şimdi HDP çıktı Kürt kardeşlerimizi kendi tarihinden koparmak için Kürt ulusalcılığı yapmaya çalışıyor bu topraklarda din üzerinden ihdas edilen kardeşliğin bozulmasına izin verir miyiz? Diyanet ile uğraşıyorlar. CHP ve HDP zihniyeti aynı ikisi de bu milleti tarihinden koparmak ortak değerlere yabancılaştırmak istiyorlar. 12 Eylül zihniyeti ne kadar yanlış ise HDP'nin getirmek istediği zihniyet de o kadar yanlış. 

- CHP ve HDP zihniyeti ve üst akıl yeni bir tuzak içinde biz AK Parti olarak kardeşliğimiz önünde bütün englleri kaldırdık 2002'ye kadar bu bölgede olağanüstü hal vardı. Bunu kim kaldırdı? İşte AK parti demokrasinin önünü açtı. Kendi diliyle türkü söylemek halay çekmek bile yasaktı bu yasakları kim kaldırdı. Onlar konuşur AK Parti yapar. HDP bu süreçlerde hiç destek vermedi. Faili meçhul cinayetleri kim kaldırdı. Hapishanelerde Kürtçe konuşmak yasaktı. Bunu kim kaldırdı. TRT Kürdi'yi kim kurdu?

- Birileri de vatandaşlar arasına nifak sokmak için sürekli terörü kullanıyor. Buna yiğit Türk kardeşler Kürt kardeşler izin verir mi? Geçmişte Ergenekon baskısı vardı şimdi de HDP baskısı var elde ettiğiniz özgürlükleri korumaya var mısınız? HDP bir yol ayrımındadır ya terör dilini kullanacaklar ya da barış dilini siyaset yapacaklarsa dağdan insinler her yerde barışı kullansınlar ama teröre başvurmuyorlarsa buna ne biz nede bu meydanı dolduranlar izin verir. 

- Kim şiddet ve baskı dili kullanıyorsa onlara karşı omuz omuza duralım. Yeni hükümet olarak yola çıktı çözüm süreci mekanizmasını kurduk. Çıkan yasa çerçevesinde adımlar attık birileri 6-7 Ekim olaylarını çıkardı. Bütün ülkeyi kana boyamak istedi. Kobani'de öldürülen her Kürt benim kardeşimdir. 3 gün içinde 200 bin Kürt kardeşimizi bağrımıza basarken onlar olay çıkardı. Kılıçdaroğlu diyor ki bütün Suriyelileri geri göndereceğim. Bahçeli'nin sesi çıkmıyor. Sadece bizim sesimiz çıkıyor.

- Bu topraklarda hep birlikte yaşamışız bize sığınan mazlum kardeşlerimizi mazluma teslim eder miyiz, Türk, Arap, Müslüman, Yezidi'yi teslim eder miyiz? Etmeyiz çünkü bizim için esas olan insandır. Onun için Yeni Türkiye Sözleşmesinde önce insan dedik. Hiç kimse yanlış anlamasın biz tek millet derken biz Sulatn Alparslan Selahattin Eyubi'yi kastediyoruz. Kudüs Yahudilerindir diyenler duysun. Biz millet derken milleti İbrahimi kastediyoruz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu