İslam karşıtı yarışma ABD'de tepki çekti

İslam karşıtı yarışma ABD'de tepki çekti


 ABD'nin Teksas eyaletinin Dallas kentinde, Hz. Muhammed konulu provokatif karikatür yarışması ve organizatörüne ülkedeki Müslüman kuruluşlar tepki gösterdi.

Amerikan medyasında da yarışmayı düzenleyen kuruluşun başkanı Pamela Geller'e yönelik eleştiriler dikkati çekiyor.Merkezi Teksas'ta bulunan Dünya Müslüman Kongresi Başkanı Mike Ghouse, yaptığı açıklamada, Geller'i şahsen tanıdığını ve 5 yılı aşkın süre birlikte televizyon programlarına katıldığını anlattı.

"O kadar nefret dolular ki"

ABD'de önde gelen Müslüman sivil toplum örgütlerinden Amerika İslami İlişkiler Konseyi'nin (CAIR) Ulusal İletişim Direktörü İbrahim Hooper da nefret suçunun sadece Teksas'la sınırlı olmadığını, ABD'nin başka eyaletlerinde de benzer nefret söylemlerine rastlandığını kaydetti.

Amerikan medyasında Geller'e eleştiriler

Amerikan medyasında şiddetin hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğine işaret edilirken Geller’in bu son adımı da ciddi biçimde eleştirildi.

Teksas eyaletinin yüksek tirajlı Dallas Morning News gazetesindeki başyazıda, Hz. Muhammed karikatürlerinin nahoş olduğu ama yine de ifade özgürlüğünün herkese uygulanması gerektiği belirtildi.

Geller’in "ifade özgürlüğü hakkını tam da provokasyon ve saldırgan çizgide kullandığı" vurgulanarak bilinçli kışkırtma yapıldığı ifade edildi.   

"Eğer yarışma bir tuzaksa amacına ulaştı"

Washington Post'un Geller ile ilgili haberinde de "Eğer yarışma bir tuzaksa amacına ulaştı" ifadesi kullanıldı.

Müslüman liderlerin saldırıyı kınadığına ve Geller'in birçok kesimce maksatlı olarak provokatif bir etkinlik düzenlemekle yoğun biçimde eleştirildiğine dikkati çeken gazete, Geller’in kendilerine röportaj verirken “şiddet için hazırlığımızı yaptık” sözlerinin, bunları beklediğini ortaya koyduğunu yazdı.  

Geller’in saldırıdan sonra yaptığı açıklamada gayet "neşeli" olmasına dikkati çeken gazeteye göre, Geller, zaten uzun süredir provokatif bir rolü benimsemiş durumda. 

"Cahillerin yönettiği bir kuruluş"

İfade özgürlüğü avukatlarından Marc Randazza da karikatür yarışmasının provokasyon yaratma amacıyla düzenlendiğini söyleyerek "en iyi insanlardan oluşmadığını" belirttiği Geller'in kuruluşunun, Avrupalı yabancı düşmanı bir örgütün yan kuruluşu olduğunu ve "tam bir cahiller grubu" tarafından yönetildiğini ifade etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Malcolm X'in Oxford'daki meşhur konuşması | VİDEO
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu