İsrail'de "Etiyopyalıların isyanına" çözüm arayışı

İsrail'de "Etiyopyalıların isyanına" çözüm arayışı


İsrail hükümeti,  "Etiyopyalıların ırkçı ve ayrımcı" uygulamalar sebebiyle giderek artan tepkileri karşısında çözüm arayışına girdi.

Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme videosunun ortaya çıkmasının ardından ülkede tansiyonun yükselmesi sebebiyle atılacak adımlara ilişkin İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yazılı açıklama yayımlandı. 

Açıklamada, İsrail'deki mevcut krizin sonlandırılması amacıyla öncelikli olarak birkaç hafta içinde konuya ilişkin bakanlar kuruluna, Etiyopya asıllı Yahudilerin karşılaştıkları zorluklara çözüm bulacak kapsamlı bir planı içeren karar tasarısı sunulacağı belirtildi. 

"Sorunun kökten çözümü için çalışılacak"

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Irkçı uygulamalara yönelik sorunların çözümü için hazırlanacak eylem planı Başbakanlık tarafından takip edilecek. Konunun takibi de Başbakan liderliğinde oluşturulacak bakanlar komitesinde olacak. Ayrıca polis, Etiyopyalı Yahudilerin kendilerine uygulanan ırkçı ve ayrımcı davranışlara yönelik iddialarını gözden geçirecek. Bu sorunun kökten çözümü için çalışılacak."

Etiyopyalı Yahudilerin temsilcileriyle dün yapılan görüşmenin ardından söz konusu adımların atıldığı ifade edilen açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, ırkçılık olgusuna karşı birlikte mücadele ederek sorunun ortadan kaldırılması çağrısına yer verildi. 

Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme videosunun ortaya çıkmasının ardından ülkede tansiyon yükselmişti. Binlerce Etiyopya asıllı Yahudi, önceki gün Tel Aviv'deki Azrieli Kulesi yakınlarında gösteri düzenlemiş, bazı ana yolları kapatmıştı. Polisin müdahale ettiği gösteride, 23'ü polis 46 kişi yaralanmış, 26 eylemci gözaltına alınmıştı.

İsrail'deki sayıları 135 bin civarında olduğu ifade edilen Etiyopyalı Yahudiler, devletin kendilerine karşı uyguladığı ayrımcılık, ırkçılık ve yoksulluktan şikayet ediyor. Etiyopya Yahudilerinin yarıdan fazlasının yoksul olduğu ve ancak yarısının liseyi bitirdiği kaydediliyor. İsrail vatandaşı Etiyopya Yahudilerinin öfkesinin sokağa taşmasının ardında, ülkeye geldiklerinden beri maruz kaldıkları "ırkçı ve ayrımcı" uygulamaların yattığı vurgulanıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu