Yahudilerin kıskacındaki "Filistin köyü"

Yahudilerin kıskacındaki "Filistin köyü"


"Batı Şeria'nın Nablus kentinde üç tarafı radikal Yahudilerin yaşadığı yerleşim birimleriyle çevrili olan "Burin Köyü"nün sakinleri, asker ve sivil Yahudilerin bitmeyen insan hakları ihlalleri ve baskıları altında hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Batı Şeria'nın Nablus kentinde üç tarafı radikal Yahudilerin yaşadığı yerleşim birimleriyle çevrili olan "Burin Köyü"nün sakinleri, asker ve sivil Yahudilerin tekrar eden insan hakları ihlalleri ve yasaklarının gölgesinde hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. 

Köylerinin etrafına sonradan inşa edilen Yitzhar, Har Bracha, Aroosa Yahudi yerleşim birimlerinin hayatlarını cehenneme çevirdiğini belirten bölge sakinleri, söz konusu yerleşim birimlerinin kendi topraklarına el konularak yapıldığını ifade ediyor. 

Burin Köy Meclis Başkan Yardımcısı Hitam en-Neccar, İsrail tarafından köy arazisinin yüzde 50'sinin işgal edildiğini aktardı. 

Sıkıntılarının bununla da sınırlı olmadığını kaydeden Neccar, köydeki Selman-ı Farisi Camii ve lisenin de İsraillilerin hedefinde olduğunu belirterek, "Hayırsever birisi tarafından köyümüze cami inşasına başlandı. Ancak İsrail yönetimi, 2010 yılında caminin yapılmış kısmının yıkılması yönünde karar çıkardı. Buna rağmen köylüler direndi ve camiyi yıktırmadı" dedi. 

Yahudi yerleşimciler rahatsız olduğu için minarelerin gece aydınlatılmasına da izin verilmediğini dile getiren Neccar, yine aynı sebeple ezan okunurken hoparlör de kullanılmadığını kaydetti.

Burin Lisesi'nin de benzer zorluklarla karşı karşıya kaldığını aktaran Neccar, okulun hemen yanında İsrail ordusuna ait askeri bir noktanın bulunduğunu ifade etti.

Neccar, öğrencilerin, askerlere taş attığı gerekçesiyle okulun sık sık kapatılma ve müdürünün tutuklanması gibi tehditlere maruz kaldığını belirtti.

"İşgal askerleri ve yerleşimciler öğrencileri ders esnasında tahrik ediyor"

Burin Lisesi Müdürü İbrahim Amran da öğrencilerin askerlere taş atmadığını kaydederek, "İşgal askerleri ve yerleşimciler öğrencileri ders esnasında tahrik ediyor. İsrail askerleri, okulun yakınına gelip alarm çalıyor, bahçeye sık sık göz yaşartıcı gaz ve sis bombası atıyor" diye konuştu.

"Okulun hedef alınmasının amacı, bölge sakinlerini buradan uzaklaştırmak" diyen Amran, "İsrailliler, insanların burayı terk etmesini ve geri kalan toprakları da yerleşim birimini genişletmek için ele geçirmeyi hedefliyor" ifadesini kullandı. 

Amran, okulun alanının geniş olmasına rağmen İsrail yönetiminin, tek bir derslik bile yapılmasına izin vermediğini dile getirdi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu