15 muhalif grup Halep'te YPG'ye karşı

15 muhalif grup Halep'te YPG'ye karşı


Halep'te 15 silahlı muhalif grup, YPG'nin uygulamalarından rahatsız olan Şeyh Maksud Mahallesi sakinlerinin çağrısı üzerine PKK ile bağlantılı YPG'ye karşı birleşti.

Gruplar tarafından yapılan ortak açıklamada, birleşme kararının kentteki Şeyh Maksud Mahallesi sakinlerinden gelen talep üzerine alındığı belirtilerek, "YPG'nin tekrar eden saldırıları karşısında Kürt ve Araplardan oluşan semt sakinleri can güvenliklerini, hak ve onurlarını korumamız için bizden yardım talebinde bulundu" ifadelerine yer verildi.

‘Lebbyki Ya Uhta’ (Sana Geldim Kardeşim) adı altında birleşen gruplar, YPG birliklerine, halka kötülük eden mensuplarını teslim etmesi için ‘bu geceye kadar’ süre verdiğini duyurdu.

YPG'ye karşı birleşen grupların isimleri ise Ahfadu Salatin, Ebu Amara Tugayları, Ahrar'uş Şam, Safva Tugayları, Birinci Fırka (Fevc'ul Evvel), Nusra Cephesi, Ahrar Suriye, Nureddin Zengi Hareketi, Kürt Cephesi, 16.Fırka, Fecr Hareketi, Şam Cephesi, Suriye Devrimcileri Tugayı, Feylak'uş Şam (Şam Kolordusu) ve Ceyş'ül İslam şeklinde duyuruldu.

Birleşme anlaşmasının metni ise şu şekilde:

Şeyh Maksud sakinleri "YPG birliklerinin mahalle sakinlerinden Arap bir kadının zorla başını açtırması ve evini de karargâh olarak kullanmak üzere el koyması üzerine" dün gösteri düzenlemişti.

Halep'in Eşrefiye ve Şeyh Maksud bölgeleri, sakinlerinin çoğu Kürt nüfustan oluşmasıyla birlikte, rejim güçlerinin bölgeyi terk etmesinin ardından YPG tarafından kontrol ediliyor.

Suriye’de Halep kuşatmasında stratejik nokta olan Handarat, Mellah, Sifet ve Başköy'de muhaliflerle Esed rejimi güçleri arasında çatışmalar sürüyor.

Rejim hava unsurları tarafından yoğun bombardıman altında tutulan Handarat köyünü, muhaliflerin eline geçmiş, ancak muhalif grupların çekilmesi ile yeniden Esed'e bağlı askeri birliklerin kontrolüne geçmişti.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

 • SILHO

  04 Mayıs 2015 09:32

  Cevap Ver

  yau hemserim KÜRTLER ESKI KÜRTLERDEYIL ONU KAFANIZDA CIKARIN BUNDAN SONRA KÜRTLER KENDIKADERINI BASKASINA BURAKMAZ ENPERYALISTLERE DAHIL

 • aptalpers

  04 Mayıs 2015 09:31

  Cevap Ver

  ypg özgürlük hareketidir. yaşasın özerk bölgeler ve halkların kardeşliği. hepinizi zerdüştlük yani mecusiliğe davet ediyorim.

 • SIDAN

  04 Mayıs 2015 09:30

  Cevap Ver

  YPG HAKLI KÜRT KADERINI ARAP MILYECILERINEMI TESLIMETSN

 • ahmet

  04 Mayıs 2015 09:29

  Cevap Ver

  İsrail taşeronu YPG terör örgütünün sonu yakındır.mücahidlerin esedle uğraşmasını fırsat bilen, müslümanların kanı üzerinden kendisine rant edinen bu ABD kuklası islam düşmanı örgüt suriyede er geç yok edilecektir.Irakta müslümanlara yaptığınız kalleşlik gibi suriyede yaptığınız kalleşlik size kar kalmayacak,hainler sürüsü

 • muhsin

  04 Mayıs 2015 09:28

  Cevap Ver

  Krallarını da alsalar YPG yenilmeyecektir.

 • Gürcan Bayrak

  04 Mayıs 2015 09:27

  Cevap Ver

  Suriye'deki gruplar bizim taraftar gruplarından fazla galiba. Bir yerde 15 adeti YPG'ye karşı birleşmiş.

 • Korhan

  04 Mayıs 2015 09:25

  Cevap Ver

  Artık bitmeli bu savaş çok uzadı inşallah tez zamanda sonuç alınır

 • Hülya

  04 Mayıs 2015 09:24

  Cevap Ver

  Rabbim yardımcıları olsun suriyeli müslümanların

Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu