"Deniz suyundan içme suyu üreteceğiz"

"Deniz suyundan içme suyu üreteceğiz"


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "İstanbul'a ve gelecekte Türkiye'ye model olması için küçük çaplı olarak deniz suyundan içme suyu üretme çalışmasını başlatıyoruz" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "İstanbul'a ve gelecekte Türkiye'ye model olması için küçük çaplı olarak deniz suyundan içme suyu üretme çalışmasını başlatıyoruz" dedi. 

Topbaş, Büyükçekmece'de yapımı devam eden İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ni basına tanıttı.

İSKİ ve üniversitelerin katılımıyla deniz suyundan içme suyu elde etmek için bir araştırma merkezi kuracaklarını açıklayan Topbaş, şöyle devam etti:

"İstanbul'a ve gelecekte Türkiye'ye model olması için küçük çaplı olarak deniz suyundan içme suyu üretme çalışmasını başlatıyoruz. Paket bir bölgede bunu yapacağız. Şimdilik buna ihtiyacımız yok ama bu teknolojiyi ülkemize getirmek için çalışmayı başlatıyoruz. Bu bir teknolojik çalışma. Hem üniversite öğrencilerimiz gelsinler burada staj yapsınlar hem mühendislerimiz yetişsin ve bu teknolojiyi Türkiye’ye getirmiş olalım. Bir bölge belirleyeceğiz. Büyük ölçekte olmayacak. Deniz suyundan içilebilir su arıtma teknolojisini getireceğiz." 

Büyükçekmece'de inşaatı devam eden İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin hizmete girmesiyle Çatalca-Büyükçekmece bölgesinde yaşayan 1,5 milyon kişinin sularının arıtılacağını belirten Topbaş, "Arıtılan suyu tekrar sulama ve sanayi tesislerinin ihtiyacına sunacağız. Büyükçekmece'de böyle devasa bir yatırım yapıyorsak, siyasi anlayış gözetmeksizin insana ve şehre hizmet ettiğimizin nişanesidir. İstanbul'un yüzde 97'sini arıtan arıtma tesisleri kurmuşuz. Bunların yüzde 50'si biyolojik ve ileri biyolojik, geri kalanını da ileri biyolojik arıtmaya dönüştürüyoruz" diye konuştu.

Muhalefet partilerinin seçim vaatlerini de eleştiren Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçmişte çek karnesi alamayan, skandallara karışan İSKİ, şimdi yılda 2 milyar TL yatırım yapar hale geldi. Şimdi ne diyorlar, '4 yıl verin bize görün' diyorlar. Ya geçmişte gördük. Yılanın ısırdığı deliğe bir daha parmağımızı sokar mıyız? Yetkilerinizin olduğu yerel yönetimler var elinizde. Maharetinizi orada gösterin. Görelim diyelim ki 'ne modeller var'. Biz de onları örnek alalım. Kaç yıldan beri var mı böyle bir örnek? İstanbul'u aldığınızda mı veya Türkiye'yi aldığınızda mı yapacaksınız? Kimse görmesin diye devlet sırrı gibi saklıyorsunuz.  Ellerinde imkan olmadığı için şimdi ne vaatler... Ardı arkası kesilmeyen, ayakları yere basmayan, 'seçim sathıdır söyle gitsin millet unutur' dercesine. Küfede bir şey yok, ne varsa havada uçuşturuyorlar. 'Millet bu söylemlerimize inanıp peşimizden gelir mi?' diye bekliyorlar. Millet bunları çok gördü." 

Bu yıl itibarıyla İstanbul'a 12,5 milyar lira yatırım yapacaklarını dile getiren Topbaş, "Devlete, resmi kurumlara vakti gelmiş hiçbir borcumuz yok. Kasamızda paramız var hamdolsun. Milletin parası, İstanbulluların parası. Nereye ne gerekiyorsa en ileri teknolojik tesisleri kurmayı hatta dünyadakilerden daha ileri işler yapıyoruz" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu