Kudüs : Sema’ya Açılan Kapı Fotoğraf Sergisi

Kudüs : Sema’ya Açılan Kapı Fotoğraf Sergisi


Kudüs ve Tarihimiz Derneği (KUTAD), Merkez İmam Hatip Lisesi Öğrencileri ve Mezunları Vakfı (MİHVAK) ve İnsani Gelişim Derneği (İGEDER) tarafından organize edilen “Kudüs, Sema’ya Açılan Kapı Fotoğraf Sergisi" 2 - 4 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Kızılay Metro Sanat Galerisinde Ankaralılar ile buluşuyor.

Serginin Ana Fikri;

Medeniyetin var edildiği yaratılış ilhamından ve mucizeleri ortaya çıkaran Allah'ın vahyinden doğmuştur ki o şehir, tüm güzelliklerin açığa çıktığı, medeniyetlerin ve mucizelerin buluştuğu Kudüs’tür. Sergimizin teması; bugünün, geçmişin ve geleceğin şehri, dinlerin beşiği, medeniyetlerin ve kültürlerin kaynağı Kudüs’e olan inancımızdan oluşmaktadır. Sergiyi gezdiğiniz sırada, fetihle birlikte İslam ve Osmanlı Medeniyeti kendini gösterinceye dek Roma ve Bizanslılar gibi pek çok medeniyetin asırlar boyunca eserlerini bıraktığı şehrin en önemli tarihi yerlerine rastlayacaksınız. Ve Peygamberimiz (s.a.v)’in semaya yükselip orada diğer peygamberlerle namaz kıldığı, yeryüzünün semaya en yakın noktası Mescid-i Aksa ve Kubbetü-s Sahra’ya ulaşmanızı sağlayan Kudüs'ün en eski ve en meşhur kapısı “Şam Kapısı”ndan geçeceksiniz. Sonrasında kendinizi, şehrin en önemli eserlerine ışık tuttuğumuz eski caddelerinde ve dar sokaklarında bulacaksınız. Aynı şekilde Kıyamet Kilisesini ve Hz. Ömer (r.a)’in fetihten sonra Kudüs’te ilk namaz kıldığı yer olan Ömer Camiini görmek için Yağ Hanı Çarşısından ve Vadi Yolundan geçeceksiniz. Bir yandan insanların durumlarını temaşa ederken diğer yandan tarihin derinliğini ve amberi kokusunu içinize çekip şehrin sokaklarında yürüyeceksiniz.

Ankaralıları Kudüs’ün en önemli tarihi alanlarında keşfe çıkartacağız.

Ancak şehrin bir diğer yüzünü de iyi bilmek gerekiyor ki o da; Siyonistlerin yapmış olduğu saldırı, baskı, tahripler dolayısıyla şehrin birbiri ardınca yaşamakta olduğu ıstıraplardır.

Serginin Bölümleri

Sergi esnasında Haçlı Seferlerinden, Ömer bin Hattab'ın (638) ve Selahaddin Eyyubi'nin (1187) elleriyle gerçekleşen İslam Fetihlerinden Osmanlı yönetimine ve İngiliz mandalığından İsrail işgaline kadar Kudüs şehrinin yaşadığı en önemli tarihi dönemlerden geçeceksiniz.

Sergideki Eserler

Sergimiz sizi, Mescid-i Aksa ve Kubbetü-s Sahra'dan başlayarak şehrin en önemli kapılarına, Ömer Camiine, Kıyamet Kilisesine, Selahaddin Eyyubi'nin fethettiği Salahiyye Medresesine, Kudüs Kalelerine ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından restore edilen büyük surlara götürecek.

Kudüs'te Sosyal Hayat

Sergi, Kudüs'e anlık bakışlar sunarak şehrin sosyal hayatına ışık tutacak.

Yahudileştirme Planı ve İsrail Saldırıları

Fotoğraflar, İsrail saldırılarından görüntüler taşıyacak. Aynı şekilde İsrail'in Kudüs'teki eserleri değiştirerek ve ırkçılık yasasını dayatarak uyguladığı Yahudileştirme politikası hakkında konuşacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu