İkinci Yıldönümünde Banyas Katliamı

İkinci Yıldönümünde Banyas Katliamı


Tarihler 2 Mayıs 2013’ü gösterirken, Suriye’den yeni bir katliamın dehşet verici fotoğrafları düştü önümüze. Suriye'nin batısında yer alan Tartus vilayetinin Banyas ilçesinde gerçekleşen katliamda kayıtlara göre en az 700 kişi vahşice katledildi.

Üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen katliama ait kareler zihnimizden hala silinmedi.Bu katliamda Esed'e bağlı güçler uzun süredir havadan ve karadan bombalanan köye girerek ateşli ve kesici silahlarla köylüleri katletti ve yaktı.

BANYAS KATLİAMI FOTOĞRAFLARI

Bu kıyımı gerçekleştiren katil Esed’in bu halkla ne alıp veremediği vardı ?

Katliamın yapıldığı Beyda köyü 2011'in Mart ayında başlayan devrim hareketine destek veren ilk bölgelerden biriydi. Katliamın hedefi “ bölgede bir mezhep çatışması oluşturarak Esed lehine olmak üzere kutuplaşmayı arttırmak, böylesine bir gerilimle Alevilere “kendilerini bekleyen tehlike ‘ minvalinde bir mesaj vermek ve bu vesileyle hem bölgeden hem de Türkiye’den Alevi savaşçı devşirmek ti.

Banyas’ta bulunan Sünni köylere yönelik gerçekleştirilen katliamın elebaşısının en azılı Şebbiha çetelerinden biri olan Mukaveme-yi Suriyyi örgütünün lideri olan Mihraç olduğu açıklansa da gerçek katil elbette ki Şam’daki Başşar Esed rejimidir. Uygulayıcı, bilfiil, Banyas ve Bayda katliamlarını gerçekleştirmiş olan Mihraç Ural ve adamlarıdır. 

Peki acıma, merhamet duygusundan yoksun, Müslümanları sırf mezhep yüzünden( ya da çıkarları uğruna) katleden bu katil kimdir?

 

Aslen Hataylı olan Miraç Ural’ın babası URUBA hareketi kurucularından Zeki El Kasım Ural’dır. Mahir Çayan çizgisindeki THKP-C, yıllar sonra parçalara ayrılmış, Dev-yol, Kurtuluş, Acilciler, Dev-sol gibi örgütler oluşmuştur. Mihraç Ural Acilciler grubunun kuruculardan biridir. Örgüt daha çok kamulaştırma adı altında banka ve kuyumcu soygunları yapmıştır. Bu soygunlarda elde edilen para ile 1978’de Mihraç Ural Suriye’ye geçmiştir ve 12 Eylül’den sonra tamamen bu ülkede yaşamıştır. İyi derecede Arapça bilmesi Cemal Esed ile yakınlık sağlamıştır. 1980’de PKK’nın Ortadoğu’ya çıkışını, bizzat Cemil Bayık ile organize etmiş, El Muhaberat aracılığıyla, Bekaa’da kamp yerleri ve Şam’da çok sayıda ev tahsis etmiştir. Ayrıca Mihraç Ural, Esed ailesi damadıdır. 

Suriye içinde kurduğu "Mukavemet" adlı bir silahlı örgütün olduğu da bilinen Mihraç Ural, Katliam öncesi çekilen ve Youtube’ye düşen video görüntülerinde Mihraç Ural, Banyas’ta neden katliam ve etnik temizlik yapmaları gerektiğini anlatıyor. 

Yayımlanan gizli video kaydında Banyas ve çevresinde katliam ve etnik temizlik yapmalarını gerektiğini söyleyerek, amaçlarının bütün Suriye'yi muhaliflerden temizlemek olduğunu ifade etmişti. 

Esed'e bağlı silahlı güçlerin, Tartus'un el Bayda kasabasına yönelik gerçekleştirdiği ve yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği katliam operasyonu görüntüleri, devlet kanalı Sama televizyonu tarafından canlı verildi. Kasabaya hâkim bir tepeye çıkan muhabir, operasyonu dakika dakika izleyicilere aktadı.

Esed'in muhabiri katliamcı Şebbiha güçleriyle mülakat yapmayı da ihmal etmiyor. Muhabir, sunumunda askerlerin bir kısmının beldeyi kuşattığını, diğerlerinin ise evlerde arama yaparak operasyona devam ettiklerini anlatıyor. Operasyona katılan milisler ise muhabirin uzattığı mikrofona morallerinin yüksek olduğunu, bir gün içinde çok rahat bir şekilde el -Bayda'yı temizleyeceklerini söylüyorlar.

Şebbihalar söylemekle de kalmayıp söylediklerini gerçekleştirerek köyü yok ediyorlar. Hem de haçlı zihniyetiyle. Kadın, çocuk demeden halkı katleden zalimler kameralara zafer işareti yapmaktan da geri durmuyorlar.

Mihraç Ural katlettiği çocukların fotoğraflarını kendi sosyal medya hesaplarından ‘Rojavada katliam var’ başlığıyla paylaşmıştı. Aynı başlıkla yayınlanan bir çok foto ve video da aynı şekilde sahte çıkmıştı.

Gerçekleştirdiği katliamla Suriye’de yaşayan Alevi veSünni halk arasında çatışma çıkarmayı hedefleyen Ural, şimdilerde de yine bir algı operasyonu ile karşımıza çıkıyor. Esed’çi haber portallarının hiçbir fotoğraf ve video olmadan tamamen rejime veMihraç Ural çetesine dayanarak verdiği “İştebrak’ta Alevi Katliamı Var” iddialarına atıf yaparak insanları Suriye rejimi için savaşmaya çağırıyor.

Medine Gülbe
Haber Seyret / Özel Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu