Dakika dakika Taksim'de 1 Mayıs

Dakika dakika Taksim'de 1 Mayıs


1 Mayıs İşçi Bayramı İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında kutlanıyor.

1 Mayıs 'Taksim' tartışmaları arasında geldi çattı. Kutlamalar öncesi DİSK gibi bazı sendikalar, "Taksim'de olacağız" dedi. İstanbul Valisi ise, "Meydanda kutlamaya izin yok" açıklaması yaptı. Kutlamaların İstanbul'daki adresi olan Taksim, Beşiktaş, Mecidiyeköy'de sendika ve STK temsilcileri toplanıyor. Konya'da ise Memur-Sen ve Hak-İş'in öncülüğünde kutlama gerçekleştiriliyor.
İşte saat saat 1 Mayıs 2015:

06.00

YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI: İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün uygulaması kapsamında saat 06.00'dan itibaren Taksim, Şişli, Mecidiyeköy ve Beşiktaş çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı. Söğütlüçeşme-Cevizlibağ arasında metrobüs hattı 06.00'dan itibaren hizmet vermiyor. Metrobüs, Beylikdüzü-Cevizlibağ arasında çalışıyor. Anlık değişiklikler İETT'nin Twitter hesabı @iettdestek hesabından takip edebilecek.

08.00

TAKSİM'DE POLİS ABLUKASI:  Taksim Meydanı ve çevresinde görevlendirilen çok sayıda polis, meydana çıkan ara sokakları sabah erken saatlerde, bariyerlerle araç ve yaya trafiğine kapattı.


İLK ÇELENK BELEDİYE BAŞKANINDAN: Taksim Meydanı'na gelen Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ilk çelenki bırakan isim oldu.

09.05

ZONGULDAK'TA MADENCİLERLE KUTLAMA: Türk-İş'in 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, Zonguldak'ta kutlama kararı doğrultusunda farklı illerden gelen işçiler kortej alanında toplanmaya başladı. Yaklaşık 10 bin kömür işçisinin çalıştığı madenci kentindeki kutlamalar kapsamında, çeşitli sendikalara üye işçi grupları toplandıkları Zonguldak Şehir Terminali önünden Madenci Anıtı'na kadar kortej eşliğinde yürüyecek.
09.40

'ŞOFÖRLER ENGELLENİYOR': DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Beşiktaş'a gelmek isteyen işçi arkadaşlarımızın otobüsleri engelleniyor ve şoförlere, "Ehliyetinizi alırız" deniliyor" dedi. 

09.44
TÜRK-İŞ TAKSİM ATATÜRK ANITINA ÇELENK KOYDU: Taksim Meydanı ve çevresinde görevlendirilen çok sayıda polis, meydana çıkan ara sokakları sabah erken saatlerde, bariyerlerle araç ve yaya trafiğine kapattı. Türk-İş, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, Taksim Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakarak kutladı.

09.52

BEŞİKTAŞ'TA GERGİNLİK: Beşiktaş Meydanı'na ara sokaklardan gelen bir kişinin polislerce gözaltına alınması CHP Milletvekili Süleyman Çelebi'nin tepkisini çekti. Çelebi ve polisler arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

10.00

GRUPLAR TOPLANIYOR: İstanbul'daki kutlamaların adreslerinden Beşiktaş ve Bakırköy'de gruplar kutlama için toplanmaya başladı. 10.05

DİSK VE KESK BAŞKANLARI BEŞİKTAŞ'TA: DİSK Başkanı Kani Beko ve KESK Başkanı Lami Özgen'in de aralarında bulunduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi'nin üyelerinden oluşan bir grup, Beşiktaş Meydanı'na geldi. Grubu aralarında CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi'nin de olduğu az sayıdaki kişi alkışlarla karşıladı. Kani Beko burada basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Kani Beko, "Dün DİSK, KESK, TTB, TMMOB temsilcileri olarak İstanbul Valisi'ne Başbakanın dün yaptığı açıklamaları kendilerine hatırlatarak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü dünyada olduğu gibi İstanbul Taksim Meydanı'nda el ele, omuz omuza, kardeşçe kutlamak istediğimiz söyledik" dedi.Beko, "Dilerim türkülerle, şarkılarla Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlarız" diye konuştu.

10.25

MECİDİYEKÖY'DE POLİS YIĞINAĞI: Sendika ve sivil toplum örgütleriyle vatandaşların toplanmaya başladığı Mecidiyeköy'de polis yığınak yaptı. 

10.30

KAZANCI YOKUŞU'NA KARANFİL: Birleşik Kamu-İş üyeleri Taksim'de Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı. 1 Mayıs 1977'deki 1 Mayıs kutlamalarında 34 işçinin büyük çoğunluğu Kazancı Yokuşu'nda yaşamını yitirmişti. Birleşik Kamu-İş üyeleri ardından da Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıyor.

10.33

KONYA'DA 1 MAYIS COŞKUSU: Memur-Sen ve Hak-İş, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü binlerce işçi ve memurun katılımıyla Konya Şehir Meydanı'nda kutlamaya başladı. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, işçilerle Alaaddin Caddesi'nden 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün kutlandığı Şehir Meydanı'na halkı selamlayarak geldi. 1 Mayıs'ı Konya'da kutlamak için Memur-Sen ve Hak-İş konfederasyonlarına bağlı sendikaların üyesi çok sayıda işçi, otobüslerle kente geldi. 

10.14

'CANLI BOMBA' ANONSU: İstanbul'da polis telsizinden görev yapan tüm ekiplere, 'Canlı bombaya karşı duyarlı olun' anonsu geçti. 
11.16

TAKSİM'E KAÇAK GİREN GRUPTAKİLERİ GÖZALTINA ALDI: Taksime'de kısa süreli gerginlik yaşandı. TKP'liler ile polis arasında kavga yaşandı. Kaçak olarak giren gruba güvenlik güçleri müdahale etti. Atatürk Anıtı'nın bulunduğu noktada kol kola girip çember haline geldiler. Polis ilerlemelerini engellemik için önlerine geçti. Yeniden müdahale başladı.
Çok sayıda güvenlik görevlisi gruptakileri plastik kelepçelerle tek tek gözaltına alıyor. Gözaltına alınanlar alandan uzaklaştırılıyor. Çevik kuvvete bağlı polisler de alana geldi.
11.20
YÜZLERİ MASKELİ GRUPLAR BANKALARI TAŞLIYOR: Beşiktaş'ta yüzü maskeli gruplar çevredeki banka şubelerine taş atıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Trafoda patlama
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
Kerkük çağrısı: Sona erdirin

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu