'TBMM'ye girecek kadın vekillerden beklentimiz yüksek'

'TBMM'ye girecek kadın vekillerden beklentimiz yüksek'


Kadın ve Demokrasi Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, Sempozyumda yaptığı açıklamada meclisteki kadın vekillerden beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, KADEM tarafından "AB-Türkiye Siyasette Kadın Sivil Ağı Projesi" kapsamında İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde düzenlenen "Kadın ve Siyaset Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, kadının siyasette eksik temsilinin, kadın erkek eşitliğinin de ötesinde, öncelikle bir demokrasi meselesi olduğunu ifade etti.

Siyasetin içindeki kadınların lobi faaliyetleri yaparak kadın meselelerine yönelik çözüm arayışlarında bulunmaları gerektiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

"7 Haziran için bütün partiler hummalı bir şekilde çalışıyorlar. Buradan bir çağrıyı gerçekleştirmek istiyorum. Bu dönem Meclis'e girecek kadın vekillerden beklentimiz yüksektir. Özellikle hepimiz için son derece ehemmiyetli olan kadına yönelik şiddetle mücadelede aktif birer savunucu olmalarını talep ediyor, Meclis koltuklarını öncelikli olarak kadın kalkınması için doldurmalarını istiyoruz. Unutulmamalıdır ki İslam medeniyeti, Osmanlı İmparatorluğu ve cumhuriyetimiz kadın kalkınmasıyla ilerlemiş, tarih bugün bu noktaya kadınlarla gelmiştir" diye konuştu. 

Yılmaz, Türkiye, Fransa ve Belçika'dan 12 sivil toplum kuruluşu bir araya getirilerek sivil toplum ağı oluşturacak "AB-Türkiye Siyasette Kadın Sivil Ağı Projesi" kapsamında oluşturulan network ile kadınların siyasete katılımı konusunda sürdürülebilir ortaklık ve ağ mekanizması kurulduğunu dile getirdi. 

Sempozyuma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş da katıldı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu