17-25 Aralık darbesi'nde flaş gelişme

17-25 Aralık darbesi'nde flaş gelişme


17-25 Aralık hükümete yönelik gerçekleşen operasyonları yürüten savcıları ve hakimine dava açıldı.

Haber7'nin haberine göre; Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten savcılar Celal Kara ile Muammer Akkaş hakkında ''görevi kötüye kullanma'', hakim Süleyman Karaçöl hakkında ise ''görevi ihmal'' suçlarından hazırlanan iddianameleri kabul etti.

Mahkeme, savunmaların alınmasından sonra son soruşturmanın açılıp açılmayacağıyla ilgili karar verecek. Kabul olması halinde yargı mensupları Yargıtay’da yargılanmaya başlayacak.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, 3 Mart 2015’te savcılar Celal Kara, Muammer Akkaş ve hakim Süleyman Karaçöl hakkında yargılama izni verdi. Bu kararın ardından Kara, Akkaş ve Karaçöl hakkındaki dosya, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. 17 Aralık soruşturmasını başlattıktan sonra İstanbul’dan, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na savcı olarak atanan Celal Kara, 2014’te HSYK tarafından tedbiren görevden uzaklaştırıldı.

BARIŞ GÜLER SAVCIDAN ŞİKÂYETÇİ OLDU

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ve oğlu Barış Güler’in şikayetçi olduğu 17 Aralık soruşturması savcısı Celal Kara hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan 3 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Sulh Ceza Hâkimi Süleyman Karaçöl hakkında ise dosyada bulunan şüphelilerin mal varlığına tedbir koyulabilmesi için aranılan suçun işlendiğine dair kuvvetli şüphenin olup olmadığı, mal varlığının bu suçtan elde edilip edilmediği hususlarında hiçbir inceleme ve araştırma yapmadan dosya üzerinden 24 dakika içerisinde dosyada bulunan kişilerin “mal varlığına el konulmasına” karar verdiğinden dolayı görevini ihmal ettiği belirtildi. Karaçöl, İstanbul’dan Kütahya’ya hakim olarak atanmış ve sonrasında Yargıtay tarafından tedbiren görevden uzaklaştırılmıştı.

YARGITAY’DA YARGILANACAKLAR

Şüpheliler iki savcı ve bir hakim hakkındaki iddianameler Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme her üç şüpheliye tebligat çıkararak suçlamalara karşı savunmalarını ve varsa delillerini sunmalarını istedi. Mahkeme, şüphelilerden gelecek bilgi, belge ve ifade doğrultusunda son soruşturmanın açılmasına karar verecek ya da ya da iddianameleri reddedecek. Son soruşturmanın açılmasına karar verirse şüpheliler birinci sınıf hakim ve savcı oldukları için ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay’da yargılanmaya başlayacaklar. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu
 Net Haber Yazılımı tarafından geliştirilmiştir

Yukarı Dön