Güllüce: Türkiye 2023'te 'akıllı şehirler' ülkesi olacak

Güllüce: Türkiye 2023'te 'akıllı şehirler' ülkesi olacak


Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, her belediye için bu tasarruf miktarının farklı olacağını en az tasarruf eden belediyenin karının minimum 600-700 bin lirayı bulacağını iddia etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce,  oluşturdukları "Bulut Kent Bilgi Sistemini" tüm Türkiye'de uygulamaya konulacağını, sistemin ekonomisi kötüye giden küçük belediyelere büyük tasarruflar sağlayacağını belirterek, "Yaklaşık Türkiye'ye 400 milyon lira tasarrufu olacak, artı çok hızlı ve doğru hareket eden, yanlış yapmayan belediyecilik olacak" diye konuştu.

Yazılımın "milli" olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Bakan Güllüce, sistem hakkında şu bilgileri paylaştı:

"Modern bir kent bilgi sistemine ulaşmış oluyoruz. Depremle ilgili de çok önemli bilgilere ulaşmış bulunuyoruz. DASK'ın da desteği var bu projede. Türkiye'nin üzerinde uçuyoruz. Ortofoto sistemiyle bunları, yazılımla kent bilgi sistemine aktarıyoruz. Her belediye veya her ulaşmak isteyen en son, en doğru bilgiye ulaşmış olacak. Akıllı Kentler Projesinin merhalesi bunlar. 2023'te inşallah Türkiye, akıllı şehirler Türkiye'si olacak. 2023'te, cumhuriyetimizin de 100'üncü yılı ve muasır medeniyeti yakalamış olan bir Türkiye ile muhatap olacak milletimiz, şimdiden hayırlı olsun."

Bakanlık olarak teknolojide iddialı olduklarını anlatan Güllüce, "Akıllı şehirler aynı zamanda çevreyi koruma anlamına da gelecek bir cümledir" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu