Türkiye sayesinde Kobani DAEŞ'ten kurtuldu!

Türkiye sayesinde Kobani DAEŞ'ten kurtuldu!


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Kobani'de görevi tamamlanan Peşmerge'nin gidiş gelişine izin veren Türkiye'ye teşekkür etti.

Dizayi, Kobani'deki görevlerini tamamlayarak Irak'a dönen Peşmergeleri, Erbil Uluslararası Havalimanı'nda karşılama törenine katıldı.  Dizayi, şunları söyledi:

"Türkiye Peşmergenin, Suriye'ye geçmesine ve Kobani'nin kurtarılmasına izin verdi. Bu nedenle buradan Türkiye'ye teşekkür etmek istiyorum. Türkiye'nin bu noktadaki rolü çok değerlidir. Aldığı tarihi karar sayesinde Kobani'nin terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılmasını sağladık.

Türkiye, ABD ve koalisyon güçlerinin, Kobani'de oynadığı rolün çok belirleyici olduğuna dikkati çeken Dizayi, "Kobani'deki kardeşlerimize ABD'nin uçakları aracılığıyla paraşütlerle silah ulaştırdık. Kobani'nin kurtarılmasında Kürdistan bölgesi, Türkiye ve koalisyon ülkelerinin aktif rolleri oldu" diye konuştu. 

Dizayi, daha önce Kobani'nin yüzde 15-20'sinin Kürt gruplarının elinde olduğunu ve Peşmerge gittikten sonra ilçenin merkezi, çevresi ve köylerinin "teröristlerden" tamamen temizlendiğini kaydetti. Dizayi, Peşmerge'nin görevini layıkıyla yerine getirdiğini, bu nedenle gururlu olduklarını dile getirdi. 

Sefin Dizayi, "Peşmerge'nin Kobani'ye giderken beraberinde götürdüğü silah ve askeri araçların Türkiye'de bırakıldığını, bunların tırlara yüklenmek suretiyle karayoluyla Irak'a ulaştırılacağını" ifade etti. 

Kürt Bölgesel Yönetimi, Türkiye'nin geçiş izni vermesiyle ilk olarak 28 Ekim 2014'te Kobani'ye 150 kişilik Peşmerge gücü gönderdi. İkinci grup ise 3 Aralık'ta Kobani'de görev aldı. 150 kişiden oluşan üçüncü Peşmerge birliği 16 Ocak'ta Kobani'ye geçti ve terör örgütü DAEŞ ile savaşan Kürt gruplarına destek verdi. Kobani'de 27 Şubat'tan beri görev yapan son birlik ise bugün Erbil'e döndü. Kürt yönetimi, savaş durumu kalmayan Kobani'ye yeni birlik göndermeyecek. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu