Nurettin Yıldız'ın fetvası nasıl çarpıtıldı?

Nurettin Yıldız'ın fetvası nasıl çarpıtıldı?


Nureddin Yıldız Hoc'nın fıkhi meselelerle ilgili sorulan soruları cevapladığı fetvameclisi.com internet sitesinde, takipçilerinden gelen "kot pantolon” ile ilgili soruya verilen cevap, geçmiş örneklerinde olduğu gibi malum medya tarafından çarpıtıldı.

Konuyu haberleştiren bazı yayın organları, soruyu soran kişinin görüşlerini Nureddin Yıldız Hoca’nın görüşü olarak vermekle kalmamış, haberi  “kot pantolon giyenler kafir…” manşeti ile duyurarak büyük bir iftiraya imza atmış ve okuyucularına büyük bir yalanı “haber” diye servis ettiler.

Ayrıca Nureddin Yıldız Hoca'nın Akit Gazetesi yazarı olmadığı halde, Akit Gazetesi yazarı diye lanse edilmesi de bir başka yalan oldu.

SORU NEYDİ NURETTİN HOCA NE CEVAP VERDİ?

GELEN SORU : Hocam bildiğiniz gibi hem Avrupa hem Türkiye'de artık maalesef kot pantolonu/ jeans denilen pantolonlar giyinilmektedir. Bunu âlimlerimiz/hocalarımız uygun görmemektedir. Kâfiri taklit olduğundan dolayı. Bizler ve hoca/âlimleriz ise kumaş pantolon giyinmekte, yalnız bir gruba göre buda caiz değildir ve kâfiri taklit grubuna girmektedir. Bu konuda biz hangi delile veya bizim tutumumuz neye dayanmaktadır? Bizleri bu konuda aydınlatabilirseniz, bizde arkadaşlara gereken şeyleri söyleyebiliriz. 

FETVA MECLİSİ'NİN CEVABI: Esasen pantolon, bize ait bir kültür ve kıyafet şekli değildir. Bu nedenle de, bahsettiğiniz pantolon türünü giymemeyi tercih etmemiz gerekir. Giyim şekli olarak, pantolonu kaldırabilecek bir durumumuz da yoktur. Bu nedenle Müslümana en yakın olabilecek pantolon türünü giymeyi tercih ederiz. Kot pantolon yakınlık/uzaklık açısından en uzakta durmaktadır. Zira onu batılılar bile kendilerine göre medeni toplantılarında giymemektedirler, Amerikan çobanlarının kıyafeti olarak bilinmektedir. Bu mantık da ne yapmamız gerektiğini bize gösteriyor olmalıdır.

Sorulan soru ve verilen cevap bu kadar açık ve net iken bazı gazete ve haber siteleri, soruyu soran kişinin “Bizler ve hoca/âlimleriz ise kumaş pantolon giyinmekte, yalnız bir gruba göre buda caiz değildir ve kâfiri taklit grubuna girmektedir.” cümlesini alarak Nureddin Yıldız’ın cevabı şeklinde vererek açık bir iftira ve büyük bir çarpıtma ile seviyelerini ortaya koydular.

Daha önce çocuk evliliği konusunda Nureddin Yıldız Hoca’nın “Çocuk Evliliği İstismardır” başlığı ile yayınlanan sözlerinin bir kısmını alıp çarpıttıkları gibi, bu gün aynı şekilde yalan, iftira ve çarpıtmalarına devam ettiler.

Yine kot pantolon ile ilgili başka bir soruya verilen cevap şu şekilde;

GELEN SORU: Hocam, kot pantolon giymekte ne sıkıntı var? 

FETVA MECLİSİNİN CEVABI:   Kot pantolon esasen haram değildir ama bütün dünya toplumlarında özel toplantılarda, resmi buluşmalarda, lüks otellerde giyilmesi yakışık almayan bir kıyafet olarak görülmektedir. Bu da Müslüman’ın dikkat etmesi gerektiği bir inceliği göstermektedir. Seviyeli insan, onurlu Müslüman olmak durumundayız. 

        

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu