68 Uygur Türk’ünü ölüme teslim edecek

68 Uygur Türk’ünü ölüme teslim edecek


Çin zulmünden kaçarken yakalanan Uygur Türkleri için iade kararı çıktı.

12 Mart 2014 tarihinde aynı hafta içinde Çin’in zulmünden kaçarak Tayland ormanlarında saklanan ve aç susuz bir şekilde bekleyen 220, bir başka okulda saklanan 77 Uygur Türk’ü Tayland polisi tarafından bulunarak gözaltına alınmıştı. Aradan bir yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilemedi. 

Yüzlerce Doğu Türkistanlı, halen son derece kötü şartların olduğu kamplarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Kimisi dayanamayıp kaçmaya çalışsa da birçoğunun kalmaktan başka çaresi yok.

 

Bölgedeki Türk kaynaklardan alınan bilgilere göre Tayland hükümeti, daha önce ‘iade etmeyeceğiz’ sözü vermesine rağmen kamplarda tuttuğu 68 Uygur Türk’ünü Çin’e, yani ölüme teslim edecek. Çin’e iade edilmeleri halinde idam edilmelerine kesin gözüyle bakılan 68 Doğu Türkistanlının parmak izleri alınarak kaydedilmiş bile. Bir diğer korku da Taylan hükümetinin Çin’in yoğun baskıları sonucu kadın ve çocukların da bulunduğu tüm mültecileri iade etmesi.  

YARDIM ÇIĞLIĞI

Bir yılı aşkın süredir çok kötü şartlarda yaşayan, salgın hastalıklarla boğuşan, gıda yetmezliğinden bitap düşen Uygur Türkleri yetkililerden yardım istedi. Türk hükümetine seslenen Doğu Türkistanlılar, Çin’e iade edilmeleri halinde öldürüleceklerini ifade etti.

''İNSAN GİBİ YAŞAMAK İSTİYORUZ''

Tayland'a giden Türk heyeti tarafından gizli görüntülenen Doğu Türkistanlılar, Türk halkına selam göndererek Türk hükümetinden yardım istedi. Özgür bırakılmaları için girişimde bulunmasını talep etti. 'İnsan gibi yaşamak istediklerini ve kendi topraklarında zulüm gördüklerini belirten' Uygur Türkü, Türkiye'nin adaletine inandığını ve kendileri için de adalet istediklerini söyledi. ''Tayland hükümetinin kendilerini iade ederse idam edileceklerini'' belirtti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türkiye'nin tatbikatı sürüyor: Tank manevraları nefes kesti!
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Bosna Hersek'te Suriyelilere yardım kampanyası

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu