Erdoğan : Sabaha kadar gizlice çalışmışlar

Erdoğan : Sabaha kadar gizlice çalışmışlar


Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuveyt'e hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

- Kuveyt programı oldukça yoğun geçecek. Kuveyt şeyhi Şeyh Cabir El Mübarek El Sabah ile görüşmelerim olacak. Kuveytli iş adamlarıyla görüşeceğiz.

- Yemen ve Suriye gibi meseleleri istişare edeceğiz. Hassas bir döneme tekabül eden bu ziyaret hayırlı geçmesini diliyorum.

- Öncelikle tabi burada yetki kullanımı açısından şu anda kendilerine ait olmayan bir yetkiyi kullanmak suretiyle yetki gaspı yapan bir yargı mercii var. HSYK'nın başlatmış olduğu toplantı geç kalmış bir toplantıdır.

- Bunlar 23 Nisan'da bu işi başlattılar. Haftasonu devam ettirdiler. Gece sabaha kadar odasında çalışma yürüten bir hakim, odası da kilitli. Anlaşılmayacak bir şekilde çalışma yürütüyorlar. Türkiye'de bu işin nerelere geldiğini gördüğümüzde işin tehlikesini görüyoruz. İlişkilerin geldiği tehlikeyi gösteren bir süreç.

-Gece sabaha kadar odasında çalışma yürüten bir hakim, odası da kilitli. Anlaşılmayacak bir şekilde çalışma yürütüyorlar. Türkiye'de bu işin nerelere geldiğini gördüğümüzde işin tehlikesini görüyoruz. İlişkilerin geldiği tehlikeyi gösteren bir süreç. Milletvekillerinin yargıya girmesi yanlış.

- Bugün HSYK'nın yaptığı olağanüstü toplantı bana göre, geç kalınmış bir toplantıdır. Yetki gaspı yapan bir yargı mercii var. Çok sıkıntılı bir süreç. 

-Nitekim şuanda gönderilen başmüfettişlerin hazırladıkları raporu biliyoruz. Bunların hukukla alakası yok. Bunlar tamamen Pensilvanya'dan aldıkları emirlerle yönlendiriliyorlar. Bu tahliye kararı ile sosyal medyada bir algı operasyonu sürdürülmesi, bunlara dikkat edilirse, adeta dışardalarmış gibi göstermek gerçekten bunlar çok çirkin.

-Bunların nasıl bir örgüt çalışması olduğunu gösteriyor. Bu ülke rastgele bir ülke değil. Hukuk ve demokrasi egemen olacak. İsteyenin adaleti istediği şekilde tanzim etmesi mümkün değildir.

A'DAN Z'YE HESAP VERECEKLER

- Pensilvanya'dan alınan talimatla hareket edildi. Silivri'de sanki tahliye olmuş gibi bir hava estirdiler. Bunların nasıl örgüt olarak çalıştıklarını çirkinliği görüyoruz. A'dan Z'ye bedelini ödeyecekler. Hukuk, adalet yerini bulacak. Burası sıradan bir ülke değil. Daha fazla ileri gitmek istemiyorum. Daha farklı konuşmak istemiyorum. 

Sayın Cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulaklarının duyması lazım

Bu ifadeler bir sıcaklığın gereğidir. Sayın Akıncı, Kuzey Kıbrıs halkı tarafından seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır. Fakat burada iki kardeş ülkeyiz dediği zaman çok farklı şeyler ortaya çıkar. Sayın Cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulaklarının duyması lazım.

- Dolayısıyla kardeş olarak bile çalışmanın şartları vardır. Yavru ve ana vatan olarak çalışmanın da bir bedeli vardır. Biz Kuzey Kıbrıs'ta bedel ödedik. Ondan sonra buranın imarı için, hala bu süreci devam ettirmek için bizim yıllık oraya yaptığımız ödeme 1 milyar dolar civarındadır. Bu rakamlar ciddi noktalarda. Hiçbir zaman burayı görmemezlikten gelmedik.

12 yıllık Başbakanlık sürecimde muhalefeti 1 kere Çanakkale'de görmedim

Muhalefet Çanakkale'ye çağrılmadık, orada olmak isterdik diyorlar. Ben 12 yıllık Başbakanlık sürecimde, muhalefeti bir kez bile Çanakkale'de görmedim. Ben her 18 Mart'ta oradaydım, ama kendileri yoktu. Şimdi bunu spekülasyon malzemesi olarak kullanmaya çalışıyorlar.

Putin'e kırgınım

Eğer soykırımlar noktasında bir adım atılıyorsa, Putin'in kendi tarihine bakması lazım. Açıkçası ben Putin'in böyle bir adım atmasına üzüldüm ve kendisine kırgınım.

Hollande yanlış yaptı

Fransa'nın da böyle bir adım atmasını, Hollande açısından söylüyorum, Hollande yanlış yapmıştır. Neye dayanarak böyle bir şeyi iddia ediyorlar?

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Genelkurmay Başkanı Akar ABD'ye gitti
Dünya
Obama siyasete dönüyor: Vali mi olacak?

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu