Sanayi Bakanı Fikri Işık: '5G'ye İhalesiz de Geçebiliriz'

Sanayi Bakanı Fikri Işık: '5G'ye İhalesiz de Geçebiliriz'


Son günlerde, gündemin en dikkat çeken konularından olan 5G hakkında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın açıklamaları, bir süre daha 5G tartışmasını sürdürecek gibi duruyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri  Işık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ınTürk Telekom'un düzenlediği bir organizasyonda yaptığı “4G ile zaman kaybetmeye gerek yok. İki yıl içerisinde Türkiye de 5G’ye geçmeli. Aksi takdirde Türkiye adeta 4G’li bir çöplük haline döner” şeklindeki açıklamasını ve ardından başlayan tartışmaları değerlendirdi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Işık; ''Güney Kore 2018’e kadar 5G’ye geçecek. Türkiye’nin de 5G teknolojisi üzerinde çalışması gerek. Eğer 5G’ye 2-3 yıl içerisinde hazırlanabilirsek, 4G ile zaman kaybetmenin bir manası yok. Biz de geleceğin teknolojilerinde dünyadaki yarışta yerimizi almalıyız” ifadelerini kullandı ve ekledi; ''5G teknolojisine ihalesiz de geçilebiliriz''.

Hatta Bakan Işık, 4G'ye geçişin de ihalesiz yapılabileceğini söyledi. 5G'nin sunduğu avantajlardan bahseden Işık şunları söyledi; ''3G baz istasyonları üzerinden haberleşmeyi sağlamakta. 5G ise internet ortamında haberleşme sağlıyor ve bağlantı hızı oldukça yüksek. Halen kullanılan 3G’de internet hızı saniyede 30 megabite ulaşmakta. 4G’de bu hız 300 megabit, 5G’ye geçildiğinde ise 1 gigabite kadar çıkmakta. Bu, müthiş bir hız''.

Sözlerine devam eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin teknolojiyi tüketen değil, üreten ve dünyaya satan bir ülke konumuna gelmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: webtekno

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu