Kötü haber almayalım diye çalışıyoruz!

Kötü haber almayalım diye çalışıyoruz!


Jandarma Genel Komutanlığınca kurulan, vatandaşların can ve mal güvenliği için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan jandarma trafik timleri, karayollarında hayat kurtaran önlemlerin alınmasında ve trafik kurallarının uygulanmasında etkin rol oynuyor.

Özellikle kırsal bölgelerde görev yaparak önemli ihtiyaca karşılık veren timler, emniyet kemeri ve motosiklet sürücülerinin kask denetiminden, öğrenci servislerinin denetlenmesine kadar karayollarında güvenli seyahat için gerekli önlem ve uygulamalarda görev alıyor.

Timler, Antalya'nın kırsal bölgelerinde kente gelen ziyaretçilerin ve Antalyalıların güvenliği için gerekli tedbirleri alıp, uyarıları yapıyor.

Timin çalışmaları hakkında AA muhabirine bilgi veren İl Jandarma Komutanlığı Trafik Kısım Amiri Üsteğmen Mustafa Merter Şarlak, Türkiye'de 2014'te 3 bin 524 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini söyledi.

Şarlak, şöyle konuştu:

"Türkiye genelinde son 5 yılda jandarma sorumluluk bölgesinde 179 bin 77 kaza meydana gelmiş, 6 bin 275 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 233 bin 205 vatandaşımız yaralanmıştır. Kuruluş amacı, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak olan jandarma trafik timleri, Türkiye'nin en ücra köşelerinde dahi mesai mefhumu gözetmeksizin görev yapmaktadır."

- Kask denetimleri

Antalya'nın motosiklet kullanımının yaygın olduğu illerden olduğuna değinen Şarlak, bu nedenle kask kontrollerinin daha fazla önem kazandığını belirtti.

Ölüm ya da ciddi yaralanmalarla sonuçlanan motosiklet kazalarının büyük çoğunluğunun kask takmamaktan kaynaklandığına dikkati çeken Şarlak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Antalya'da 2014 yılında 14 motosiklet sürücüsü hayatını kaybetmiş, 612'si ise yaralanmıştır. Bu durumun önüne geçmek amacıyla kask takmayan sürücüler ilk etapta uyarılmakta, devamı halinde ise idari para cezası uygulanmaktadır. Jandarma trafik timleri olarak amacımız vatandaşlarımızı cezalandırmak, onları maddi zorluğa düşürmek değildir. Jandarma trafik timleri olarak en büyük gayemiz, karayollarının insanları birbirine kavuşturması, karayollarından hiçbir eve kara haber ulaşmamasıdır."

- "Kazalar hızdan kaynaklanıyor"

İldeki jandarma sorumluluk bölgesinde geçen yıl meydana gelen 2 bin 5 trafik kazasının 828'inin aşırı hızdan kaynaklandığını vurgulayan Üsteğmen Şarlak, bu nedenle hız kontrolüne önem verdiklerini kaydetti.

Şarlak, hız sınırını aşan sürücülere Karayolları Trafik Kanunu'nda belirlenen oranlarda idari ceza uyguladıklarını dile getirdi.

Kırsal bölgelerde iş makinesi ve traktör kazalarının daha sık görüldüğüne işaret eden Şarlak, bunun en önemli sebeplerinden birisinin araçlarda gerekli uyarıcıların yer almaması olduğunu söyledi. 

Şarlak, "İl Jandarma Komutanlığınca başlatılan 'Reflektör Tak, Görünür Ol Projesi' kapsamında sorumluluk bölgemizde 6 bin 612 reflektör, traktör sürücülerine dağıtılmıştır" diye konuştu.

Çocukların ülkenin geleceği olduğunu ve okullarına güvenle taşınmaları için gayret gösterdiklerine değinen Şarlak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çocuklarımızın güvenle okullarına taşınması konusunda jandarma olarak hassasiyet gösteriyoruz. Çocuklarımızı okullarına taşıyan servis araçlarını yılda iki kez planlı, değişik yer ve zamanlarda ise plansız denetliyoruz. Aynı şekilde, işçi, personel ve turizm amaçlı taşımacılık yapan servis araçları da sık sık denetlenerek, gerek ilimize gelen turistlerin, gerek vatandaşlarımızın güvenli şekilde taşınması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu