'Merhamet sözleşmesine ihtiyacı var'

'Merhamet sözleşmesine ihtiyacı var'


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Hazreti Peygamber dünyaya, 'çocuk hakları bildirgesi' diyebileceğimiz ilkeler, prensipler getirdi ancak bugün çocuklar, savaş ve şiddet hareketlerinin en büyük mağduru ve mazlumudurlar. Dünyada açlığa, eğitimsizliğe ve ölüme terk edilen çocukların hesabını Allah'a zor veririz" dedi.

Görmez, tamamını çocukların organize ettiği "Kutlu Doğum ve Çocuk" programına katıldı. Ankara Kocatepe Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlik, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı'nın himayesinde yapıldı.  

Programda konuşan Görmez, çocukları "göz aydınlığı" olarak tanımlayarak, "Hazreti Peygamber dünyaya, 'çocuk hakları bildirgesi' diyebileceğimiz ilkeler, prensipler getirdi ancak bugün çocuklar, savaş ve şiddet hareketlerinin en büyük mağduru ve mazlumudurlar. Dünyada açlığa, eğitimsizliğe ve ölüme terk edilen çocukların hesabını Allah'a zor veririz" diye konuştu.

- "Merhamet sözleşmesine ihtiyaç var"

"Allah'ın çocukların yüreğine yerleştirdiği merhamete bugün tüm insanlığın ihtiyacı var" diyen Görmez, bugün çocuk konusunda, Afrika'dan Asya'ya, Latin Amerika'dan Avrasya'ya kadar dünyanın muhtelif yerlerinde çocukların içine düştüğü durumu ele alarak bir araştırma yapıldığında, insanlığın merhametinin azaldığının görüldüğünü kaydetti. Görmez, insanlığın merhamet kaybına uğradığını belirterek, "Yeryüzünde inşa etmek zorunda olduğumuz merhameti öğrenmek istiyorsa insanlık, onu ancak çocukların kalbinde, yüreğinde, hayatında görebilir, öğrenebilir" dedi. 

Görmez, şöyle devam etti:

"Bugün insanlığın ciddi bir merhamet sözleşmesine ihtiyacı var. Bugün insanlığın, o insanlığı yeniden keşfetmeye ihtiyacı var. Sevgi kelimesi elbette güzeldir ancak merhamet kelimesiyle mukayese edilemez. Merhamet kelimesi ahlakı, adaleti, sevgiyi de içine alan yüksek bir kavramdır. Onun için Allah, Peygamberimiz için en güzel kelime olan bu kelimeyi seçmiştir. 'Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik' buyurmuştur. Böyle olduğu için Rabbimiz bize çok merhametli olan kerim bir peygamber gönderdi. O Peygamber önce babasını sonra annesini kaybetmiş, bir çocuğun dünyada karşılaşacağı en büyük zorlukları yaşayarak peygamberlik yolunda ilerledi. Baba olunca Hazreti Fatma hariç bütün çocuklarının acısını yaşamıştır. İnsanların yaşayacağı bütün acı tecrübeleri yaşayan bir peygamber gönderdi Allah. Bu bir tesadüf değildir."

- "Ölüme mahkum edilen çocukların hesabını Allah'a zor veririz”

Büyüklerin Afrika ve dünyanın farklı yerlerinde açlığa, eğitimsizliğe, ölüme mahkum edilen çocukların hesabını Allah'a zor vereceklerinin altını çizen Görmez, "Eğer yeryüzünün kıyameti bir büyük günahtan dolayı kopacak olsa, yeryüzünde insanların çocuk haklarına riayet etmediği, çocukları himaye etmediği, çocuklara karşı ve merhametsiz olduğu için olur bu kıyamet. Bugün bütün savaşlarda, şiddet hareketlerinde en büyük mağdur ve mazlum, gözümüzün nuru, kalbimizin süruru çocuklardır. En büyük zulmü onlar görüyor" ifadesini kullandı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu