Türkiye’nin altıncı yüz nakli başladı

Türkiye’nin altıncı yüz nakli başladı


Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nin dördüncü, Türkiye’nin ise altıncı yüz nakli Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığında başladı.

 Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nin dördüncü, Türkiye’nin ise altıncı yüz nakli AÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığında 7:30 itibarile başladı.20 Ağustos tarihinde motor kazası sonucu Medstar Antalya Hastanesi’ne kaldırılan ve 2 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra beyin ölümü gerçekleşen 31 yaşındaki Muhittin Turan’ın bütün organları ailesi tarafından bağışlandı. 22 Ağustos tarihinde 22:30’da organları alınmaya başlayan Turan’ın yüzünün alınması saat 7:00 sıralarında bitti. Medstar Hastanesi’de Muhittin Turan’ın yüzü alınırken yüz nakli olacak Salih Üslün’ün yüzü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde temizlenerek hazırlandı. Gece boyunca alınan diğer organların farklı illerdeki hastanelere gönderilmesinin ardından Muhittin Turan’ın yüzü sabaha karşı Prof. Dr. Özkan başkanlığında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne getirildi. Turan’ın yüzü 2008 yılında av tüfeği ile fare vurmak isterken talihsiz bir kaza geçirerek yüzü parçalanan 54 yaşındaki Salih Üslün’e naklediliyor. Üslün’e alt ve üst çene, göz kapakları ve tüm saç derisi olmakla tam yüz nakli yapılacağı bildirildi. Yaklaşık 8 saatlik bir operasyonun ardından Turan’ın kalbi AÜ Hastanesi’ne gönderilerek Ahmet Arı’ya nakledildi. Sağ böbreği de AÜ Hastanesine gönderilen Turan’ın akciğeri İstanbul’a, karaciğeri Malatya’ya, sol böbreği ise Konya’ya gönderildi.

Türkiye’nin altıncı yüz nakli operasyonuna Prof. Dr. Ömer Özkan’ın 9 aylık hamile eşi AÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan da katılıyor. Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yüz nakillerinden dördüncüsü ilk defa Antalya’da bağışlanan yüzle yapılıyor.AÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi 18 Temmuz tarihinde de 6 yıl önce silahını temizlerken yüzü parçalanan Recep Sert’e alt ve üst çene olmakla tam yüz nakli yapmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu