'Papa Endülüs'ün hesabını versin'

'Papa Endülüs'ün hesabını versin'


Seçim mitinglerine Erzurum’dan başlayan Başbakan Davutoğlu konuşmasında 1915 olaylarına 'soykırım' diyen ülkelerin liderlerini ve Papa’yı eleştirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu 7 Haziran Genel Seçimleri öncesi ilk mitingini Erzurum’da gerçekleştirdi. Davutoğlu buradaki konuşmasında 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendiren ülkelerin liderleri ile Katolik dünyasının lideri Papa Francis'i eleştirdi. Şunları söyledi;

“Biz tarihimizle, ecdadımızla gurur duyduk, gurur duyuyoruz. Papa Endülüs'teki engizisyonların, katledilen Müslümanların, Yahudilerin hesabını versin. Başkentlerinde oturup Türkiye aleyhinde karar açıklayanlar, Kafkasya'dan tehcire, soykırıma maruz kalarak, kaçıp Anadolu’ya gelmek zorunda kalan Abazaların, Çerkezlerin, Çeçenlerin, Ahıskalıların, Gürcülerin hesabını versin. Tatarların hesabını versin. Balkanlarda Srebrenista’da işlenen, Hocalı’da işlenen soykırımın hesabını versin.”

“Bizimle konuşmak isteyen göz hizamıza gelsin”

Başbakan Avrupa ülkelerinin kendileriyle ilgili konularda kibirli davrandığını da söyledi;

“Biz tarihimizle yüzleşiriz ama bizimle konuşmak isteyen göz hizasından konuşacak. Kibirle bize bakana onurla cevap veririz. Ve Çanakkale’de olduğu gibi baş veririz baş eğmeyiz. Bugün Suriye'de o katil rejime silah verenler onun hesabını versin. Bu millet Kafkasya’dan Balkanlardan Uygur’dan gelenlere şiarını açtı. Erzurum Orta Asya’ya, Ortadoğu’ya, Balkanlara destek çıkmaya var mısın ?”

"IMF’yi biz yönetiyoruz"

Başbakan ekonomik olarak Türkiye’nin geldiği noktayı ise şöyle anlattı;

“2002’de Türkiye’yi IMF idare ediyordu. Başbakan’ın açıklamasından çok IMF memurunun ağzına bakıyordu. Kılıçdaroğlu’nun o SSK’sında, hastanelerde saatlerce beklenen günleri hatırlıyorsunuz değil mi ? Artık IMF’ye icra direktörü gönderiyoruz, IMF’yi biz idare ediyoruz. 2002’de 70 cente muhtaçtık. Şimdi mazlumlara en çok para veren milletiz biz.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu