Erdoğan : Çanakkale hem zafer, hem hüzündür

Erdoğan : Çanakkale hem zafer, hem hüzündür


Çanakkale'de Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü için düzenlenen törende konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde yapılan Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü törenine, 21 devlet başkanı, 3 parlamento başkanı, 3 cumhurbaşkanı yardımcısı, 5 başbakan, 1 eski cumhurbaşkanı, 28 bakan, 6 uluslararası örgüt genel sekreteri olmak üzere 90’a yakın ülkeden üst düzey konuk katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasından satır başları: 

- Bu mesaja katkı sağladığınız için her birinize şükranlarımı sunuyorum. Bugün şehitlerimizle, temsilcilerinizle bir arada burada oldunuz.

- Bir kez daha ülkemize, Çanakkale'ye hoşgeldiniz diyorum. Bulunduğunuz bu mekan, en önemli cepheyi oluşturuyordu.

- Yüzbinlerce askerimiz, burada gözlerini kırpmadan, ölümün üzerine gitti. Aynı şekilde, karşı saflarda, kendi hayallerini gerçekleştirmek isteyen askerler vardı.

- Burada, bir araya gelen tüm ülkelerin, savaş yüzyılının çağrısının sona erip, barış yüzyılının başlaması çağrımızın muhatabı dostlarımız olarak görüyorum. Dünyanın bu mesaja gerçekten çok ama çok ihtiyacı var.

- Çanakkale Savaşları, daha yapıldığı günlerde bu mesajın ruhunu yansıtan görüntülere sahne oldu.

- Bizim için Çanakkale bir zafer sembolü olduğu gibi, hüznün de sembolüdür. Bunu en çok Çanakkale'ye yazılmış ağıtlarda görürsünüz.

-'100 yıl önce bu cephede vatanlarını ve şereflerini savunan yüzbinlerce askerimiz gözlerini kırpmadan ölümün üzerine gitti.Toprak

- Hepsini saygıyla hürmetle yad ediyorum. Bu savaştan dolaylı olarak etkilenen ülkelerin temsilcileri de aynı şekilde aramızda yer alıyoru.

- Burada verilen barış mesajları çok önemli. Bu mesajı güçlü bir şekilde dünyaya duyurmamıza katkı sağladığınız için şükranlarımı sunuyorum. Bugün Çanakkaleli oldunuz bizlerle oldunuz. Çanakkale hem zafer, hem hüzündür.

- Bu topraklarda yatan her genç, artık bizim misafirimiz değil, adeta evladımızdır

-  Bugün burada, sadece şu veya bu milletin kayıplarını değil, bu topraklarda can vermiş tüm askerleri anıyoruz.

- Anıtlarımız, bu topraklarda kaybedilen yarım milyona yakın gencin tamamının sembolüdür.

- Bu küçük yarımadada burada yatan yüzbinlerce gencin aziz hatırası önünde, hepimizin adına, barışın, huzurun, refahın tüm dünyaya hakim olmasını sağlamak için çalışma kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyorum.

- Şafak Ayini'ne 10 bini aşkın yabancı katılacak bizim gençler asgari 35 bin genç katılacak. Terörizmin, ırkçılığın çaresi burada.

BİRLİKTE CUMA NAMAZI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve törenlere katılan Müslüman siyasetçiler, Yahya Çavuş Şehitler Camii’nde cuma namazı kıldı.

BOĞAZ TURU

Müslüman olmayan siyasetçiler cuma namazı programına katılmadı. Aralarında İngiltere Veliaht Prensi Charles, İrlanda Devlet Başkanı Michael D. Higgins, Karadağ Devlet Başkanı Filip Vujanovic, Makedonya Devlet Başanı Gjorge İvanov ile Avustralya, Yeni Zelanda, Moldova, Romanya Başbakanları'nın olduğu Müslüman olmayan lider ve siyasetçiler için ise, Savarona yatı ile bir boğaz turu programı hazırlandı.

ÇANAKKALE'DE 100'ÜNCÜ YIL ALARMI

Kent genelinde yaşanan coşkunun yanı sıra alınan büyük güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Hemen tüm yollarda polisin önlem aldığı Çanakkale'de, ülke liderlerinin geçiş yolları ve Şehitler Abidesi'ne geçecekleri Savarona Yatı'nın demirli olduğu iskele bölgesinde adeta kuş uçurtulmadı.

BARZANİ DE ÇANAKKALE'DE

Tören için gelen dünya liderleri arasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani de yer aldı.

İLK TÖREN MEHMETÇİK ANITI'NDA

Mehmetçik Anıtı'ndaki tören Veliaht Prensi Charles ve diğer konuk ülke temsilcilerinin katılımıyla başladı.

ERDOĞAN İLE PRENS CHARLES ÇELENK KOYDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Prens Charles Mehmetçik Anıtı'na çelenk koydu.

SAYGI DURUŞU VE İSTİKLAL MARŞI
Çelengin ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı çalındı. Tören kapsamında Çanakkale Cephesi’nde mücadele eden ülkelerin bayrakları göndere çekildi.

MEHMETÇİK ANITI'NDA ŞEHİTLER İÇİN DUA

Mehmetçik Anıtı'ndaki tören Veliaht Prensi Charles ve diğer konuk ülke temsilcilerinin katılımıyla başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı çalındı. Mehmetçik Anıtı'ndaki törende şehitler için dua okunuyor.

PRENS CHARLES KÜRSÜDE

"Modern savaşın geri getirdiği yıkıcı silahlar ölümleri artırdı. Yaz sıcağı hastalıkların artmasına neden oldu sonrasında gelen kış ölümleri artırdı. Savaşın 100. yılında burada sergilenen kahramanlığı her zaman takdir etmeliyiz. Buradakiler korkunç bir savaşta yer aldılar çok sayıda kişi sevdiklerini bir daha asla göremedi. Burada büyük bir savaş verildi. Sadece farklı uluslardan askerler savaştığı için dünya savaşı değildi etkileri de küresel oldu. İmparatrluklar dağıldı. Anzakların kahramanlığı ortaya çıktı. Avustralyalıların ve Yeni Zelandalıların kendileriyle gurur duymalarını sağladıklar.

Üzüntüyle ifade ediyoruz ki iki dünya savaşı geçmiş olmasına rağmen bugün dünyamızda hala çatışmalar yaşanıyor. Hepimiz ortak bir sorumluluk paylaşıyoruz fakat liderler olarak bu hoşgörüsüzlüğün üstünden gelmek için savaşları aşmak için bir şeyler yapmamız gerekiyor" dedi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu