İkisi İdlib kırsalında üç noktada büyük operasyon

İkisi İdlib kırsalında üç noktada büyük operasyon


Dün İdlib ve çevresinde İdlib'in muhaliflerce ele geçirilmesinden sonra yaşanan en şiddetli çatışmalar yaşandı. Muhalifler birkaç gün önceden sızan bilgilerde belirtildiği gibi İdlib'in güneyindeki Mestume ve Karmid üslerine taarruza geçerken aynı anda Türkiye sınırına yaklaşık 20 km mesafedeki Cisr-i sugur kenti ile daha güneyde bulunan Hama'nın batısındaki Gab platosuna eş zamanlı bir operasyon başlatıldı.

Muhaliflerin İdlib'in güvenliğini sağlamak amacıyla kentin güneyinde rejim militanlarının yuvalandığı Mestume ve Karmid'e operasyon düzenleyeceği sıkça konuşulur olmuş ve Ahrar'ın başını çektiği grupların operasyon ilan ettiği söylenmişti.Ancak düne kadar muhaliflerden açık bir hareket gelmemişti.

İkisi İdlib kırsalında üç noktada operasyon

Muhalif kaynaklardan sızan haberlerin ardından dün eş zamanlı operasyonların ilanları art arda geldi. Önce Hama ve Cisr operasyonları ilan edildi. Hemen ardından Karmid üssüne Fetih Ordusu'nun operasyonu başladı. 

Cisr Savaşı

Ahrar Şam, Nusret Cephesi, Ceyş'ül İslam ve Ensaruddin Cephesi'nin ortak düzenlediği Cisr-i Sugur operasyonu ile rejimin İdlib'e Lazkiye üzerinden taşımaya çalıştığı ikmal hattının kırılması ve Cisr-i Sugur'da bulunan rejim militanlarının batıya sürülerek İdlib'in güvene alınması hedeflendi. 

Cisr-i Sugur operasyonu sırasında muhalifler İdlib'in denetimini sağladığı gibi kentin çevresindeki rejim noktalarını bombalı araç saldırıları ile zayıflattı. Nusret Cephesi Cisr Savaşı'nda 3 bombalı araç saldırısı düzenledi. 

Karmid Ele Geçirildi

İdlib'in güneyinde İdlib'a bağlı Sarmin kasabasının güney batısına düşen ve Mestume ile beraber rejim militanlarının konuşlandığı Karmid üssüne başlatılan operasyon yaklaşık iki haftadır süren yıpratma savaşının arkasından geldi.

Feylak'uş Şam ve Nusret Cephesi'nin sürekli top ve havan atışı ile yıprattığı Karmid üssüne Hama'dan beklenen desteğin gelmemesi üzerine başlatılan operasyon yaklaşık 7 saat sürdü. 

Üs bölgesine güneyden ve doğudan saldıran muhalifler operasyonun üçüncü saatinde üs yakınlarındaki iki tepeyi ve bir fabrikayı ele geçirdi. Mevzi savaş, havan ve katyuşya füzelerinin kullanıldığı operasyonda üsse bombalı araçlarla da taarruz eden muhalifler üsse hakim yedi kontrol noktasını da ele geçirdi. 

Kurin'de Misilleme Girişimi

Karmid üssünün muhaliflerin eline geçeceği anlaşıldığı saatlerde rejim daha batıdaki Kurin'e gönderdiği militanları ile misilleme girişiminde bulundu. Ancak bu girişim sonuçsuz kaldı. 

Hava Desteği İşe Yaramadı

Karmid üssü operasyonu sırasında rejim ilk dört noktayı kaybetmesinin ardından bölgeye hava desteği yolladı. Bir saate yakın muhalif mevzilerini bombalayan rejimin bu hamlesi de üssün muhalifler tarafından ele geçirilmesini engelleyemedi.

Hama'da İsyan Etkili Oldu

Muhaliflerin İdlib bölgesinde gerçekleştirdikleri operasyonun zamanlaması ise oldukça ince hesaplanmış şekilde karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde Hama'daki rejim üslerinde bazı üst rütbeli subayların İdlib'e gitmeyi reddetmeleri nedeniyle idam edilmesinin huzursuzluğu yaşanıyordu. Bunun üzerine rejimin yine Hama'da zorunlu askerlik uygulaması nedeniyle gençleri tutuklaması halk tarafından protesto edilmiş ve askeri üs de bu protestolara katılmıştı. 

Muhalifler, rejim bu sorunları çözmeden harekete geçerek eş zamanlı operasyonları başlattı. 

Hama'da Gab Operasyonu

Hama'da rejim asker ve siviller ile sorunlar yaşarken İdlib'teki gibi Hama'da da muhalifler operasyon başlattı. Hama'nın batısında Lazkiye yolunun güney koluna açılan Gab Platosu'nda bir operasyon başlatıldı. 

Operasyona Ahrar Şam, İslam Ordusu, Nusra Cephesi, Hama Şehitleri Tugayı ve diğer gruplar katıldı. Gab Operasyonu da İdlib ve çevresindeki operasyonlar gibi hızlı ilerledi. Sermaniye ve Tenmiye'deki rejim noktalarına yapılan bombalı araç saldırıları ile çok sayıda rejim militanı öldürüldü. 

Bir gün içinde 200 kayıp

Muhaliflerin başlattıkları eş zamanlı operasyonlar ile rejim geçtiğimiz ay Halep'te verdiği 300 kayıptan sonraki en büyük kaybı yaşadı. Üç bölgede yaklaşık 200 rejim militanının öldürüldüğü muhaliflerce rapor edildi.

12 Bin Savaşçı 100'den Fazla Tank

Muhaliflerin eş zamanlı başlattığı ve birçok grubun aynı anda birden çok operasyon bölgesinde savaştığı operasyonlara toplam 12 bin muhalif savaşçı ile 100'ün üzerinde tankın katıldığı bildirildi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu