Mısırla Dayanışma Platformu Malatya'da

Mısırla Dayanışma Platformu Malatya'da


İstanbul Saraçhane Parkı’ndaki Mısır darbesi protestosuna destek vermek amacıyla Van’dan yola çıkan Mısırla Dayanışma Platformu, Malatya’ya ulaştı.

“Musa’yı bekleme al asanı yola çık” sloganıyla, Van’dan yola çıkan platform üyeleri akşam saatlerinde Malatya’ya geldi. Malatya’daki dernekler tarafından karşılanan platform üyeleri, Eyüp Sultan Camii’nde yatsı namazını kıldı. Namaz sonrası vatandaşlar Mısır’da yaşanan zulmün son bulması için gözyaşları içinde dualar etti.


Mısırla Dayanışma Platformu Üyesi Burhan Adalı, Mısır’da yaşanan zulme olan duyarlılığı artırmak amacıyla Van’dan yola çıktıklarını kaydederek, İstanbul Saraçhane’deki Mısır darbesi protestosuna katılacaklarını söyledi. Adalı, Ortadoğu’nun en önemli ülkelerinden olan Mısır’da yaşanan zulme karşı “Musa’yı bekleme al asanı yola çık” sloganıyla yola çıktıklarını ifade ederek, “Mısırlı Müslümanlar ve darbe karşıtları uzun süre meydanlarda şiddete başvurmaksızın eylem haklarını kullanmaktadırlar. Fakat darbe zihniyeti bu gösterilere daha fazla tahammül edemeyerek geçtiğimiz günlerde binlerce Müslüman'ı katlettiler. Bu katliam serisi halen devam ediyor. Dünya'nın gözü önünde devam eden Mısır'daki cinayetler ve katliamlar devam edeceğe benziyor” dedi.
Ulusal düzeyde bir eylem için yola çıktıklarını ifade eden Adalı, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin meseleye bakışı bizce onurlu bir duruştur. Diğer İslam ülkeleri liderleri ve Birleşmiş Milletleri (BM) aynı duruşa sahip olmadıkları için nefretle kınıyoruz. Bugün yurdumuzun onlarca şehrinde Mısır katliamı telin ediliyor. Ancak bu farklı eylemler, ortak eylemlere dönüşmedikçe mesaj yerine ulaşmamaktadır. Bütün duyarlı insanların büyük kentlere akın ederek, asla şiddete karışmadan büyük eylemler ile seslerini dünya kamuoyuna duyurmaları gerekmektedir. Bizler “Mısır Gönüllüleri” olarak ulusal düzeyde bir eylem için yola çıktık. Her ilden yapılacak olan katılımlarla İstanbul Saraçhane’ye yol alacağız. Bu amaçla duyarlı herkesi konvoyumuza katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Mısırla Dayanışma Platformu, sabah namazı sonrası Malatya’dan ayrılarak, Kayseri’ye gidecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu