'Bizim savaşımız hayatta kalabilmek'

'Bizim savaşımız hayatta kalabilmek'


Suriye'deki iç savaş nedeniyle şehir hayatının bitme noktasına geldiği Halep'in Azez ilçesinde kalmayı tercih eden Suriyeliler, bir yandan çatışmaların getirdiği sıkıntılarla mücadele ederken, diğer yandan da tarlalarını ekip hayvanlarını yetiştiriyor.

Suriye'de 4 yıldır devam eden iç savaşta yüz binlerce kişi hayatını kaybederken, milyonlarca Suriyeli de ülkelerini terk ederek, komşu ülkelere sığındı.

İç savaşın başladığı ilk günden itibaren Suriyelileri yalnız bırakmayan Türkiye, oluşturulan kamplarda sığınmacılara her türlü desteği veriyor. Sivil toplum kuruluşları da "ensar-muhacir" anlayışından hareketle düzenlenen kampanyalarla sınırın diğer tarafındaki Suriyelileri bir an olsun yalnız bırakmıyor.

Yaşadıkları topraklarda kalmayı tercih eden Suriyeliler, bir yandan iç savaşın getirdiği susuzluk, elektrik kesintileri, işsizlik gibi sıkıntılarla mücadele ederken, diğer yandan da tarlalarını ekip hayvanlarını yetiştiriyor.

Türkiye sınırına yakın Halep'in Azez ilçesindeki Suriyeliler de sıkıntı ve yokluğa rağmen yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Azez ile Halep arasında ekinler boy atarken, tarlalarda çalışan kadınlar göze çarpıyor. Güvenli olduğu için sınıra yakın bölgelerde yaşayan kimi Suriyeliler ise küçükbaş hayvan yetiştirerek geçimini sağlamaya çalışıyor.

- "Dışarıdan insani yardımlar geliyor ama yeterli değil"

Suriyeli Ahmad Muhammed,  ailesine ait araziye yevmiyeyle çalışan kadınlara kabak ektirdiğini söyledi. Muhammed, "Biz işimize gücümüze bakıyoruz. Bizim savaşımız hayatta kalabilmek adına. Savaş 5. yılına girdi. Dışarıdan insani yardımlar geliyor ama yeterli değil. Bu nedenle yaşamak ve çocuklarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmamız lazım" dedi.

Olası tehlikeye aldırmadan kabak çekirdeklerini işlenmiş tarladaki toprağa gömen kadınlar ise geçimlerini sağlamak için çalışmaktan başka çarelerinin olmadığını belirtiyor.

Yol kenarında koyun sürüsünü otlatan 9 yaşındaki Muhammed Şevvaz da yaşadıkları bölgenin bombalandığını, bu nedenle güvenli gördükleri için Türkiye sınırı yakınlarına kurdukları çadırlara yerleştiklerini söyledi.

Geçimlerini sağlayabilmek için hayvancılık yaptıklarını belirten Şevvaz, savaşın bir an önce bitmesini ve okuluna dönmek istediğini dile getirdi. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu