Barzani: Musul'un  özgürleşmesi gerekiyor

Barzani: Musul'un özgürleşmesi gerekiyor


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, terör örgütü DAEŞ'in elindeki bölgeleri kurtarabilmeleri için öncelikle Musul'un kurtarılması gerektiğini belirtti.

Barzani, "Bu bölgeler, Musul'a çok yakın. DAEŞ, Musul'da olduğu sürece buraları kontrol etmek mantıklı değil. Söz konusu yerleri kurtarmamız için Musul'un tamamen özgürleşmesi gerekiyor" dedi. 

Barzani, resmi konutunda Musul vilayetinde ikamet eden Şahbek Kürtleri ve Telafer'deki Türkmen temsilcileriyle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantının detayları IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlandı.

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen Barzani, "Şahbek, Yezidi, Türkmen ve diğer unsurların bulunduğu bölgeleri DAEŞ'ten kurtarmanın zor olmadığını" belirterek, "Bütün ilçe ve nahiyeleri özgürleştirebiliriz. Ancak bu bölgeler, Musul'a çok yakın.

DAEŞ, Musul'da olduğu sürece buraları kontrol etmek mantıklı değil. Çünkü buralar, Musul'un birer mahallesi gibi olmuş. Söz konusu yerleri kurtarmamız için Musul'un tamamen özgürleşmesi gerekiyor. DAEŞ, Musul'da olduğu sürece oralar güvende olmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

 Şahbek Kürtleri ve Türkmenlere evlerine dönüş sözü veren Barzani, şunları kaydetti:

"Sizi temin ediyorum ki evlerinize ve yurdunuza döneceksiniz. Bunun için elimizden geleni sakınmayacağız. Ancak bunun için uygun zemin ve zaman gerekiyor. Zafere ulaşabilmemiz için programımızı adım adım uyguluyoruz. Acele edersek plan başarısız olabilir.

Kürtler, çok zengin bir kültürel yapıya sahiptir. Dini, etnik ve mezhebi olarak kimseye karşı bir ön yargısı yoktur. Şahbek kardeşlerimizin bir kısmı Sünni bir kısmı da Şiidir. Türkmen kardeşlerimiz de öyledir. Ancak bunlar kavga ve çatışmaya sebep olamaz. Allah'a, kadere ve kazaya inancımız vardır ve ülkemizi seviyoruz. Bazı kimseler aramıza fitne sokabilir. Bu konuda uyanık olmanızı istiyorum."

Barzani, Heşdi Şabi (Halk Toplulukları) veya Heşdi Vatani (Vatan Toplulukları) adlı silahlı grupların Kürt bölgesinde varlık göstermelerine izin vermeyeceklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Heşdi Şabi ile hiçbir sorunumuz yok. DAEŞ'e karşı savaştıkları için müttefikimiz ve dostlarımızdır. O nedenle DAEŞ'e karşı savaşan herkesi dostlarımız olarak görürüz. Ancak Kürdistan bölgesinde müesseseler var, hükümet, Peşmerge Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı var. Kürdistan bölgesinde DAEŞ'e karşı savaşmak isteyen ve bu konuda bir rol oynamayı talep edene merhaba deriz.

Fakat bu tamamen Kürdistan hükümetinin çerçevesinde olmalıdır. İhtiyaç duyduğumuzda Heşdi Şabi'den yardım alabiliriz. Fakat Kürdistan bölgesinde her ne adla olursa olsun, Peşmerge Bakanlığı'nın bünyesinde olmayan hiçbir silahlı güce izin vermeyeceğiz. Bunun net olarak anlaşılmasını istiyorum. Peşmerge bakanlığı dışındaki silahlı gruplar karışıklığa ve anarşiye yol açacaktır. O nedenle hiçbir şekilde buna müsaade yoktur."

Barzani, DAEŞ'in sihrini bozmanın ve heybetini kırmanın kendileri için büyük bir şeref olduğunu sözlerine ekledi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu