Lübnan'daki 'soykırım tatili'ne Müslümanlardan tepki

Lübnan'daki 'soykırım tatili'ne Müslümanlardan tepki


Lübnan'da, 1915 olaylarının yıldönümü nedeniyle okulların tatil edilmesi kararlaştırıldı. Lübnan halkının bir kısmı ise bu girişimlere karşı Türkiye'nin yanında durduklarını göstermek için evlerine Türk bayrağı asacak.


Lübnan Eğitim Bakanlığı'nın, önümüzdeki cuma günü özel ve resmi okulları "Ermeni Soykırımı" iddialarının anma yıldönümü nedeniyle kapanması yönündeki talebini Lübnan Bakanlar Kurulu kabul etti. Aynı gün, Ermenistan'dan gelen bazı müzik grupları da Trablus'ta, anma için konserler verecek. Bunun üzerine Trablusluların büyük bir kısmı, Türkiye'nin yanında durduklarını göstermek için, evlerine Türk bayrağı asma kararı aldı.

Bu, Lübnan'da ilk kez oluyor; daha önceki yıldönümlerinde böyle bir karar alınmamıştı. Lübnan Bakanlar Kurulu'nun eğitime tatil kararı sonrası, bazı Sünni gruplar, hükümetten kararın iptalini istedi. Gerekçe olarak da sadece bir mezhebi ya da dini bir grubu ilgilendiren bir durumun, tüm Lübnanlıları kapsamasının mümkün olmayacağını belirttiler. Ayrıca böyle bir adımın Türkiye'yi kızdırarak, Nusra ve IŞİD’in elindeki rehin polis ve askerlerin serbest bırakılmasına dönük müzakerelere olumsuz etkide bulunacağını, Türkiye'nin yardımdan geri durabileceğini söylediler.

EVLERE TÜRK BAYRAKLARI ASACAKLAR

Bu arada Ermenistan’ın önde gelen bando takımları ve folklor grupları, 24-25-26 Nisan’da Lübnan’ın Trablusşam kentinde bir müzik etkinliği düzenleyecek. Ermenistan’ın Beyrut büyükelçiliği tarafından organize edilen ve eski başbakan Necip Mikati tarafından da desteklenen bu festival, Trablusşamlılar tarafından boykot edilecek. Trablusşamlılar, Ermeni iddialarını destekleyici kararlar alan Lübnan hükümetini ve şehirlerine davet edilen Ermeni müzik gruplarını protesto için, evlerine Türk bayrağı asacak.

Ermenistan ve Ermeni diasporasının Türkiye’ye yönelik soykırım iddialarını reddettiklerini ifade etmek isteyen Trabluslular, festivalın yapılacağı günlerde kentteki tüm evlere Türk bayrağı asma kampanyası başlattı.

Kampanyayı düzenleyenler, Trablus kentinin 726 yıl önce 26 Nisan tarihinde Sultan El-Mansur Kalavun’un liderliğindeki Türk Memlukları tarafından yeniden inşa edildiğine işaret ederek, "Kentimizin inşasının yıldönümünde, tarihimizla alakası olmayan Ermeni iddialarını değil kentimizi yeniden inşa eden Türkleri hatırlamamız gerekir. Türkler bu kenti kurmasaydı burada bulunmazdık. Trablus şehrinin her yerine Türk bayrağı asma kampanyasına katılın ki, Türkiye ile olan ortak tarihimize yönelik iftiralara karşılık verelim" ifadeleriyle, bayrak asılmasını istiyorlar.

MARUNİ PATRİĞİ ERMENİSTAN'A GİTTİ

Lübnan Maruni Patriği Rai de anma törenleri için Ermenistan’ın başkentine gitti. Rai, hareketinden önce yaptığı açıklamada ise Türkiye'nin ‘’Ermeni soykırımından’’ dolayı özür dilemesi gerektiğini söyledi. Patrik sadece Ermenilerin değil ‘’bu büyük felakette’’ Sürynailerin öldürüldüğünü iddia etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu