Ak Parti hedeflerini büyük oranda tutturdu!

Ak Parti hedeflerini büyük oranda tutturdu!


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sepetçiler Kasrı'nda düzenlediği ekonomi konulu sohbet toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, CHP'nin açıkladığı seçim bildirgesini gerçekçi bulup bulmadığı sorusu üzerine Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"CHP'nin 'nasıl olsa bu millet bize oy vermeye mecbur' anlayışıyla, yüksek perdeden bakarak halka dokunma ihtiyacı hissetmediği geçen seçimlere oranla, önemli bir kısmı hayali de olsa birtakım vaatlerde bulunmuş olması; en azından millete dokunma ihtiyacı içerisinde olduğunu gösteriyor. Demokrasi bakımından olumludur ancak ekonomi bakımından olumsuzdur. 'Kaynak nereden bulunacak?' tartışmasının içerisinde olmak istemem ama o kadar büyük tutarsızlıklar var ki... Bir taraftan 'Türkiye'de tasarruf açığımız var' diyorsunuz. Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) göre, yüzde 15 civarı tasarruf miktarımız var. Bunu, 'yüzde 30'a çıkaracağız' diyorsunuz. Nasıl çıkartacaksınız? Bu tasarrufların artırılması için ya kamu tasarruf yapacak yani kamu yatırımlarından vazgeçeceksiniz ya yüksek faizle yeni bir dönem başlatacaksınız, o da elinde para olanın kazanacağı bir sistemdir. Fakirin fukaranın kazanacağı bir sistem değil. Üçüncü bir yol olarak yüksek vergiler koyacaksınız ve iç tüketimi kısacaksınız. Dolayısıyla hem tasarrufu yüzde 30'a çıkartmak hem de ciddi bir şekilde Türkiye'nin büyümesini sağlamak nasıl olacak, bunu anlatmaları lazım."

"AK Parti, 2002 yılından beri hedeflerini büyük oranda tutturdu"

"AK Parti'nin 2011 yılı seçim vaatlerinin ne kadarını gerçekleştirdi? Bunlara baktınız mı? Bu tür bir değerlendirmeniz oldu mu?" sorusu üzerine Kurtulmuş, "2002 yılından beri Türkiye ekonomisinin seyrine bakıldığı zaman, hedeflerin büyük oranda tutturulmuş olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

"Seçim bildirgesinde ifade ettiğimiz yeni dönüşüm paketleri ile birlikte Türkiye'de her yörenin daha fazla ürettiği, Türkiye'nin kendisine yeni alanlar yarattığı, yeni alanlar bulduğu, daha yeni rekabet alanlarına çekildiği ekonomik modele geçmek, yeni bir faza geçmek mecburiyetindeyiz" diyen Kurtulmuş, genel dengeler itibarıyla Türkiye'nin 2023 hedeflerinde ilerleyeceğini ve bu hedefleri tutturacağına inandığını söyledi.

"1982 Anayasası'nın 104. maddesini bir diktatöre göre hesaplamışlar"

Numan Kurtulmuş, bir gazetecinin, "Başkanlık sistemi sizin için ne kadar önemli? Türkiye için ne kadar önemli?" şeklindeki soruyu ise şu şekilde yanıtladı:

"Türkiye'nin başkanlık sistemi ihtiyacı Türkiye'de yeni gündeme gelmiş bir konu değildir. 1984-1985 yılında rahmetli Turgut Özal başkanlık sisteminden bahsetti. Yine o tarihlerde Refah Partisi yeni kurulmuş ve yüzde 1-2 oy almış olmasına rağmen, Gaziosmanpaşa'da başkanlık sistemi ile ilgili miting yapmış. Bugün geldiğimiz nokta itibarıyla Türkiye'deki başkanlık sistemi tartışması, sadece tek başına başkanlık sistemini alıp onun üzerinden yapılacak bir tartışma değildir. Başkanlık sistemi deyince birileri diyor ki; 'diktatörlük mü istiyorsunuz?'. Meseleyi şahıslar üzerinden tartışma alışkanlığına sahip olduğumuz için böyle konuşuyoruz. Çok açık söylüyorum. Bir diktatörlük istenecekse, zaten 12 Eylül darbecileri 1982 Anayasası'nın cumhurbaşkanı yetkilerini düzenleyen 104. maddesini bir diktatöre göre hesaplamışlar ve o şekilde ortaya koymuşlardır."

Kurtulmuş, "Şimdi geldiğimiz noktada Türkiye'nin yeni bir sistem değişikliğine ihtiyacı var. 12 Eylül'ün ortaya koyduğu bu anayasa gerçekten taşınamıyor. Bu anayasanın milleti taşıyacak noktaya getirilmesi gerekir. Bütün bu anayasal reformları başkanlık sistemi esaslı bir yeni perspektifle ortaya koymalıyız. Bir tek başkanlık sistemini alır tartışırsanız, istediğiniz sonuca ulaşamazsınız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Başkanlık sisteminin federasyon tartışmalarıyla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bu tamamen Türkiye'nin daha etkin bir yönetim modeline kavuşması için ortaya konan bir tekliftir" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Nefes tazeleyerek hizmet etmeyi sürdüreceğiz
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Parayla satın alınabilecek her şeyi kaybettik

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu