Erdoğan: Deaş ümmeti parçalamaya çalışan virüstür

Erdoğan: Deaş ümmeti parçalamaya çalışan virüstür


Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak Cumhurbaşkanı ile birlikle Saray'da ortak basın toplantısı düzenledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un masasında özellikle DEAŞ terör örgütü vardı. Uzun görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapan iki mevkidaş özellikle DEAŞ'a yönelik açıklamada bulundu. Masum, DEAŞ'ın yok edilmemesi durumunda çevre ülkelerin, Türkiye'nin ve hatta Rusya ile Kanada'nın da tehlikede olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ'a yönelik yapılması öngörülen operasyonda hava harekatının yeterli olmayacağını, kara harekatının şart olduğunu söyledi.

DEAŞ ÜMMETİ PARÇALAMAYA ÇALIŞAN VİRÜSTÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "DEAŞ terörünün hedefi Müslümanlar ve güzide tarihimiz olmuştur. Bataklığı kurutmak için uluslararası strateji şarttır. DEAŞ'ı bertaraf etsek bile başka bir yerde başka bir isimle ortaya çıkacaklardır. IŞİD mezhepsel fay hatları üzerinden bir siyaset inşa etmeye çalışıyor. Farklılıkları istismar ederek, gerilimleri tırmandırarak hatta kışkırtarak mevzi kazanmanın çabası içindedir. DEAŞ ümmetimizi bölme ve parçalamaya çalışan önemli bir virüstür. Başkaları aynı yolu izlemektedir. DEAŞ'ı da ciddi anlamda kullanmaktadır. Örgüt kazançlı çıkmaktadır. Bütün bu silah ve parasal kaynaklar nereden? Bunun üzerinde ısrarla durulması gerekiyor. Müslüman dışında Hristiyan dünyasından yer alan kişiler ne için burada?" açıklamasında bulundu.

IRAK CUMHURBAŞKANI FUAD MASUM'UN AÇIKLAMASI:

TÜRKİYE'Yİ HAYRANLIKLA TAKİP EDİYORUZ

- Irak güçlerinin eğit donat çerçevesinde Türkiye tarafından DEAŞ terörüne karşı mücadele için eğitim veriyor. Türkiye bizim için çok önemli bir ülke. Türkiye'nin gelişmişliğini, ekonomik, sosyal, siyasal konuları hayranlıkla takip ediyoruz.

EĞER VİRÜS ORTADAN KALDIRILMAZSA...

- DEAŞ, gerçekten sayın Erdoğan'ın dediği gibi virüs. Çok büyük bir virüs. Yayılıyor. Virüs buradan kaldırılmazsa başka bir ülkeye geçebilir. Kıtalar arası geçiş sağlayabilir. Kanada, Rusya, Tunus birçok ülkede etkili olmaya başladıklarının duyumunu alıyoruz.

DEAŞ'A OPERASYON

- DEAŞ'ın ortadan kaldırılması için yapılacak olan şeyler var mı?
- Hava harekatı yeterli olmaz. Mutlaka kara harekatı olmalıdır.

ABD "SOYKIRIM" DİYECEK Mİ?

- Ben sayın Obama'dan böyle bir şeyi duymak istemem. Ben soykırım ifadesini kullanacağını düşünmüyorum. 12 yıllık başbakanlık, 7 aylık cumhurbaşkanlığı sürem var. Sayın Obama'nın da 6 yıllık başkanlık süresi var. Kendisiyle bi konuyu zaman zaman görüştük. 


Kaynak : Haber7

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani "sap" gibi ortada kaldı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Prof. Wagner: Gülen, yaptıklarının bedelini ödemeli

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu