Asırlık dut ağacı

Asırlık dut ağacı

  • 21 Ağustos 2013 14:09


Zonguldak’ın Gökçebey ilçesi, Uzunahmetler Köyü'nde 300 yaşından fazla olduğu iddia edilen dut ağacı köylüler tarafından tescillenmesi isteniyor.

Gökçebey ilçesinde, 300 yaşından fazla olduğu söylenen dut ağacının diğer özelliği ise dallarında siyah ve beyaz olmak üzere iki türlü dut yetiştiği belirtildi. Uzunahmetler Köyünün meydanında bulunan asırlık dut ağacını köylüler tescillenmesini istiyorlar. Konu ile ilgili olarak köylülerden Tahir Karaadak; “Bu dut ağacı atalarımızın anlattığına göre 300 yıldan fazladır. Ağaca yıldırım düşmesi sebebi ile orta kısmı yanıktır. Bu dut ağacın dallarında siyah ve beyaz olmak üzere iki türlü dut olmaktadır. Biz bu asırlık dut ağacının tescillenmesini istiyoruz.” diye konuştu. Uzunahmetler köyü Muhtarı Nihat Gökmen ise daha önce ağaca yıldırım düşmesi sebebi ile içinde oyuklar oluştuğunu ifade etti.

Gökmen, “Uzunahmetler köyümüzde bu dut ağacının 300 yıllık olduğu söylenmektedir. Daha önce dut ağacına yıldırım düşmesi sebebi ile içi oyulmuştur. Yaklaşık bir metre çapında içinde oyuk vardır. Biz bu dut ağacının tescil edilmesini istiyoruz. Bu ağacımızda siyah ve beyaz olmak üzere iki türlü dut yetişmektedir” dedi. Asırlık dut ağacının gövde kısmında aşağı ve yukarı olmak üzere oyuk olduğu kaydedildi. Ağacın metre ile ölçülerek çapı 4 metre geldiği kaydedildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu