O ülkeyi bakmaktan ‘Türk akımı’ kurtaracak

O ülkeyi bakmaktan ‘Türk akımı’ kurtaracak


Putin'in doğalgazı Avrupa'ya taşımak için gündeme getirdiği Güney Akım projesinin iptali ile gündeme gelen 'Türk Akımı' projesi Karadeniz’in altından geçerek Türkiye toprakları üzerinden Güney Avrupa ülkelerine ulaştırılmasını hedefliyor.

Geçtiğimiz günlerde Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşen Sırp Bakan Daçiç, Güney Akım Projesi’nin iptalinin Sırbistan için ‘hayal kırıklığı’ olduğunu söyledi. Muhtemelen Sırplar Rusya’nın desteği ve yönlendirmesiyle Türk akımına dahil olmak isteyecekler.

Öte yandan Putin 1 Aralık’ta Türkiye’ye yaptığı ziyarette, Bulgaristan’ın gerekli izinleri vermediği gerekçesiyle Karadeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşacak Güney Akım projesini iptal ettiklerini duyurmuştu. Güney Akım Doğalgaz Projesi, birincisi Rusya'nın dünyanın en büyük doğalgaz boru hattı olan Nabucco'yu devre dışı bırakmak ikincisi ise sürekli sorun çıkaran Ukrayna'yı pas geçmek için ortaya attığı bir projeydi.

Putin bunun yerine Karadeniz’den Türkiye’ye yeni bir boru hattı inşa etmeyi önermişti. Putin’in Güney Akım yerine gündeme getirdiği Türk Akımı doğalgaz boru hattı, Rus gazının Karadeniz’in altından geçerek Türkiye toprakları üzerinden Güney Avrupa ülkelerine ulaştırılmasını hedefliyor.

2019’da devreye alınması planlanan proje için Türkiye-Yunanistan sınırında dağıtım merkezi kurulması planlanıyor. Rus doğalgazı eğer bu proje ile Boğazı geçerek Balkanlar üzerinden Avrupa’ya ulaşabilirse, bu enerji nakil hattı boyunca Balkanlarda barışın korunması ve sürdürülmesini gerektiriyor. Yunanistan ile Türkiye arasındaki kronikleşmiş birçok sorunu çözebileceği gibi Balkan barışına da katkı sunabilir.

Ayrıca Rusya ve Yunanistan’ın 21 Nisan’da ‘Türk Akımı’ doğalgaz boru hattı projesi için anlaşma imzalamayı hedeflediği iddia ediliyor. Yunanistan’ın Türk Akımı projesinin kendi topraklarında inşa edilecek kısmı için Rusya’dan alacağı 5 milyar euro’luk ön ödeme sayesinde,  Avrupa Birliği ile  arasında yaşanan borç krizinden  çıkabileceği öne sürülüyor. Anlaşmanın detaylarının Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras‘ın 8-9 Nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde görüşüldüğü öne sürüldü.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu