Çocuk felcinde önemli atılım

Çocuk felcinde önemli atılım


Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Dairesi Başkanı Osman Topaç, çocuk felci vakalarına karşı gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Topaç, Türkiye'de çocuk felci vakasının görülmediğini, sadece tedbir amaçlı aşılamanın yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"İki tur halinde birer ay arayla aşılama yapacağız. 5 yaş altı çocuklarımızın aşılanması önemli. Bizim çocuklarımızın yanı sıra misafir çocuklarımız da kapı kapı dolaşılarak aşılanacak. Türk olan 610 bin civarı 5 yaş altı çocuğu aşılamayı hedefledik. Kamplardaki sığınmacıların 5'te birini aşılayacağız, 60 bin sadece kamplardaki çocuklar var. Özellikle 5 ilde yapacağımız kampanyada 'tek bir çocuk aşısız kalmasın' diye çaba göstereceğiz."

"Vakalar azalıyor"

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Seher Musaonbaşıoğlu da çocuk felcinden korunmanın en etkili yönteminin aşı olduğuna dikkati çekti.

Çocuk felci vakalarında dünya genelinde ciddi bir azalma olduğuna işaret eden Musaonbaşıoğlu, hastalıkla mücadelede Dünya Sağlık Örgütünün çalışmalarının etkili olduğunu vurguladı.

Musaonbaşıoğlu, geçen yıl ortalama dünya genelinde 350-400 civarında çocuk felci vakasının görüldüğünü ifade ederek, "16 yıldan daha uzun bir süredir ülkemizde çocuk felci vakası görülmemektedir. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz özellikle son bir kaç yıldır sınır komşusu olduğumuz ülkelerde görülen çocuk felci vakaları nedeniyle ülkemizde aşılama yapıyoruz" diye konuştu.

Çocuk felci aşı kampanyasının birinci döneminin gelecek hafta sona ereceğini belirten Musaonbaşıoğlu, yaklaşık bir ay sonra da ikinci tur aşılamanın yapılacağını kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu