Şimşek : 'Hesap uzmanıyla' tartışmaya dünden razıyım

Şimşek : 'Hesap uzmanıyla' tartışmaya dünden razıyım


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Ana muhalefetin genel başkanı ile maliye ile ilgili herhangi bir konuda, özellikle de seçim vaatleri konusunda, bir platformda bir araya gelip bu konuları tartışmaya dünden razıyım" dedi.

Şimşek, Kanal 24'te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Burada,  CHP'nin seçim vaatlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şimşek, kendilerinin  10 yıldır uyguladığı bazı programların da bu bildirgesinde yer aldığını söyledi. 

 Şimşek, geçen sene 1 milyon 300 bin kişiye, 2007'den bu yana da 6  milyondan vatandaşa istihdam sağladıklarını vurgulayarak, "Bunlar içi boş  vaatler. Asgari ücretlimizin imkanlarını artırdık, daha da artırmak isteriz ama  asgari ücretle ilgili vaatlerini yerine getirsinler, asgari ücretli  kardeşlerimizin çoğu ya işini kaybedecek ya da tamamen kayıtdışılığa geçilecek"  diye konuştu. 
 
Türkiye'nin dünyada asgari ücretlerin 100-200 dolar olduğu ülkelerle  rekabet ettiğini belirten Şimşek, işverenin maliyetinin bu kadar artırılması  durumunda ya işyerini kapatacağını ya da tamamen kayıtdışılığa yöneleceğini  kaydetti. 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, emeklilere ikramiye  verilmesiyle ilgili notere gittiğini anımsatan Şimşek, "2011'de 220 milyar  liralık içi boş vaatlerle geldiler ama vatandaş bunu satın almadı. 'Haydi be  böyle şey olur mu?' dedi. Biz bile ciddiye almadık. Bugün aynı işi daha yüksek  dozda tekrarlıyorlar. Biz vatandaşın güvenini kazanmışız, bir söz verdiysek hemen  yapıyoruz ve gerçekten bu dönemde ülkenin temellerini sağlamlaştırdık"  değerlendirmesinde bulundu. 
 
 Şimşek, bu vaatlerle milletin kafasının karıştırılmaya çalışıldığına  dikkati çekti. 
 
 "Ana muhalefet lideri ile bu konuları tartışmaya hazırım" 
 
Bakan Şimşek, "kendisinin maliyeden anlamadığı" iddialarıyla ilgili de  şunları kaydetti: 

 
 "Maliyeyi anlamak için sadece hesap uzmanı olmak yetmiyor. Türkiye'nin  en iyi bütçe performansları benim dönemimdedir.

Çok büyük bir memnuniyetle Ana  muhalefetin genel başkanı ile maliye ile ilgili herhangi bir konuda, özellikle de  vaatleri konusunda, bir platformda bir araya gelip bu konuları tartışmaya dünden  razıyım. Türkiye'nin kamu maliyesinin nereden nereye geldiğini herkes biliyor.

Sayı saymasını bilmiyorlar ya da milleti kandırıyorlar. Genel başkanla ben bu  konuları her platformda tartışırım. Çıksınlar, birkaç gün içerisinde hangi  vergileri artıracaklarını, kimin maaşını keseceklerini, hangi harcamaları  kısacaklarını, ne yapacaklarını bize anlatsınlar, biz de öğrenelim." 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Danıştay Başkanı Güngör'ü kabul etti
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Esed rejimi Türkmendağı'na saldırıyor

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu