Papa için 'soykırım' işine geldiği gibi

Papa için 'soykırım' işine geldiği gibi


Papa'nın, Ermeni iddiaları hakkında "soykırım" ifadesi kullanmasının ardından, Srebrenitsa'da ki soykırımda yakınlarını kaybedenler Papa'ya tepsi gösterdi.

Bosna'daki savaşta (1992-1995), ülkenin doğusundaki Srebrenitsa'da yapılan soykırımda, eşlerini ve çocuklarını kaybeden kurban yakınları, Papa Franciscus'un Ermeni iddiaları hakkında "soykırım" ifadesini kullanırken, Bosna'da yaşananları "kitlesel cinayet" olarak nitelendirmesine tepki gösterdi.

Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Hatica Mehmedoviç, Papa Franciscus'un Srebrenitsa'da yapılanları "soykırım" olarak nitelendirmemesine şaşırmadığını ancak Srebrenitsa'dakilerin soykırım olduğuna dair bir mahkeme kararının bulunduğunu ve bu karara saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

Srebrenitsa'da iki oğlunu ve eşini kaybeden Mehmedoviç, Srebrenitsa Soykırımı'nın, 100 yıl önce yaşananlarla asla karşılaştırılamayacağına dikkati çekerek, "Srebrenitsa'da yaşananları bilmeyenler ki bu Papa da olsa, gerçekleri öğrenebilir" diye konuştu.

Srebrenitsa ve Jepa Aneleri Derneği Başkan Yardımcısı Kada Hotiç de Papa'nın ifadelerine "tepkili" olduklarını belirterek, "Ben bir uzman ya da tarihçi değilim. Ben soykırımın tanığıyım. Srebrenitsa'da yaşananlar ile ilgili bir mahkeme kararı var" dedi.

Ermeni iddiaları hakkında "soykırım" ifadesi kullanan Papa Franciscus'un niyetinin ne olduğunu tam olarak anlayamadığını söyleyen Hotiç, "Papa'nın böyle bir açıklaması yanlış. Onun ifadelerinin insanların arasında barışa katkı verecek nitelikte olması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Hotiç, o tarihlerde Ermenilerle yaşananlara dair bilgisi olduğunu ancak yaşananlara "soykırım" denebilmesi için bir mahkeme kararı olması gerektiğine dikkati çekti.

"Srebrenitsa'da olanlar asla unutulmalı"

Srebrenitsa Soykırımı'nda eşini ve oğlunu kaybeden Fadila Efendiç ise Papa'nın sözlerine ilişkin, "Belki de kendisi Srebrenitsa'da neler yaşandığını unuttu" dedi.

Özellikle eğitimli insanların Srebrenitsa hakkında gerektiği gibi açıklamalar yapmadığında kendisini kötü hissettiğini ifade ederek, "Ne olursa olsun, bilgili ve eğitimli insanlar adil olmak ve gerçekleri söylemek zorunda. Srebrenitsa'da olanlar asla unutulmamalı" diye konuştu.

Papa Franciscus, Vatikan'da 12 Nisan'da Ermeniler için düzenlenen ayinde, selefi Papa 2. Jean Paul döneminde imzalanan deklarasyonda yer alan 1915 olaylarıyla ilgili; "20. yüzyılın ilk soykırımı" ifadesine atıfta bulunmuştu.

Papa, aynı ayinde Nazizm ve Stalinizm döneminde de diğer iki büyük trajedinin yaşandığını belirterek, "Son olarak da Kamboçya, Ruanda, Burundi ve Bosna'da kitlesel cinayetler işlendi" ifadesini kullanmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere hükümeti: PYD-PKK ilişkisinden kaygılıyız
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İngiltere hükümeti: PYD-PKK ilişkisinden kaygılıyız

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu