Bedii'ye mahkemeden 'zulüm'

Bedii'ye mahkemeden 'zulüm'


Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, "Port Said Hapishanesi" olayları olarak bilinen davanın duruşmasına ilk kez "kırmızı renkli idam mahkumu" kıyafetiyle getirildi.

Son olarak "Rabia Operasyonları Birimi" olarak adlandırılan dava kapsamında idam cezasına çarptırılan Bedii, duruşma salonunda sanıkların tutulduğu kafesten hakime seslenerek "43 terör davasından yargılanıyor ve kırmızı idam mahkumu kıyafeti giydiriliyorum. Bu apaçık bir zulümdür" dedi.

Bedii, mahkeme heyetine adaletle hükmetmeleri çağrısında bulunarak, "Şikayetlerimi öncelikle Allah'a ardından bana adaletli davranması için mahkeme heyetine yöneltiyorum" ifadesini kullandı.

"İdam mahkumu kıyafeti, siyasi bir mesajdır"

Öte yandan İhvan Savunma Komitesi Üyesi Eymen Nahid ise Bedii'ye kırmızı kıyafet giydirilmesinin cezaevi yönetmeliğinin uygulanmasından kaynaklanmadığını savunarak, "İdam mahkumu kıyafeti, mevcut rejimin siyasi bir mesajıdır" görüşünü dile getirdi.

Mısır Hapishaneleri Yönetmeliğine göre, hakkında henüz hüküm verilmemiş kişiler duruşmalara beyaz, hüküm verilenler mavi, idam kararı verilen sanıklar ise kırmızı mahkum kıyafetiyle getiriliyor.

Bedii ve 107 kişi 26-27-28 Ocak 2013 tarihlerinde aralarında bir subay ve polisin de bulunduğu 40 kişinin ölümüyle sonuçlanan "Port Said Hapishanesi" olaylarını önceden planlamak suçlamasıyla yargılanıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yazar Akif Emre vefat etti.
Türkiye
15 Temmuz gazileri 'hain darbe girişimi'ni anlattı
Dünya
Ford'un CEO'su değişti

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu