Kılıçdaroğlu'dan 28 Şubat vaatleri

Kılıçdaroğlu'dan 28 Şubat vaatleri


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin seçim bildirgesini açıkladı. Seçmeni ekonomi vaatleriyle ikna etmeye çalışan Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı vaatler şaşkınlık yarattı.

CHP'nin en dikkat çeken vaadlerinden birini İmam hatip liselerinin orta kısmını kapatan kesintisiz eğitimi geri getirmek oluşturuyor.

CHP'nin seçim bildirgesinde zorunlu eğitimin 1+8+4 toplam 13 yıl olacağı sözü ise imam hatip okullarının önünü kesmeye yönelik bir hamle olarak yorumlanırken, bildirgede Kürt sorununun çözümüne yönelik önceki söylemlerin tekrar edilmesi dikkat çekti. 

İHL ve Kur'an kursuna kilit

Star'daki habere göre, Kılıçdaroğlu konuşmasında, bir yılı okul öncesi olmak üzere, zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracakları vaatlerinde bulunurken, bildirgede, bir yılı okul öncesi, 8 yılı kesintisiz ilköğretim olmak üzere toplam 9 yıl temel eğitim, 4 yıl ortaöğretimden oluşan 1+8+4 eğitim sistemini hayata geçirme, 13 yıl süreli zorunlu eğitimi mümkün kılma vaadinde bulundu.

CHP'nin bu sözü, imam hatip okullarının engellenmesini öngören 28 Şubat mantığıyla aynı olarak yorumlandı. Çünkü 28 Şubat darbecilerinin hayata geçirdiği kesintisiz 8 yıllık eğitim modeliyle, İmam Hatip Liselerinin orta kısmı kapatılmış, Kur'an kurslarına da kilit vurulmuştu. 

Kılıçdaroğlu ilköğretimi kesintisiz 1+8 yıl olarak vadederken, İmam Hatip liselerinin orta kısmının ne olacağına ise değinmiyor. ilkokul olması Kılıçdaroğlu YÖK'ü kaldırma sözünün yanı sıra her yıl 15 bin üniversite öğrencisini yurt dışına doktoraya göndereceklerini, organize sanayi bölgelerinde yatılı okullar açarak buradan mezunların iş bulmasını sağlayacaklarını da iddia etti. 

CHP'nin seçim bildirgesinde, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve seçmeli hale getirilmesi, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yeniden yapılandırılması sözü de yer aldı. Kılıçdaroğlu'nun konuşması boyunca sık sık hiç kimsenin inancına, kimliğine, yaşam biçimine ve siyasi düşüncesine müdahale etmeyecekleri ve ettirmeyecekleri sözüne vurgu yapması da dikkat çekti. 

Parlamenter sistemi güçlendirme sözü de veren Kılıçdaroğlu, “Parlamenter sistemin aksaklıkları olabilir, aksaklığı yaratan sistemin kendisi değil, sistemi engellemeye çalışanlardır” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul'daki darbe davalarında sanıklara 19 müebbet
Türkiye
İnşaatçılar açık alan istiyor
Dünya
Peşmerge ile Irak ordusu arasında çatışma çıktı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu