ABD'li Müslümanlardan Obama'ya Soykırım Uyarısı

ABD'li Müslümanlardan Obama'ya Soykırım Uyarısı


ABD'deki önde gelen 8 Müslüman sivil toplum kuruluşunu temsil eden ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) Ermeni Soykırımı ile ilgili bir bildiri yayınlayarak Türkiye'nin yanında yer aldı.

Konsey, Pazar akşamı yayınladığı bildiride Müslüman toplumunun 24 Nisan 1915 olaylarının 100. Yıl dönümüne Ermenilerin acılarını paylaştığını fakat aynı zamanda 4 yıllık 1. Dünya Savaşı'nda 37 milyondan fazla kişinin öldüğünü hatırlattı.
ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan'da yapacağı açıklama öncesinde gelen bildiride, "Ermenilerin başına gelen trajediyle ilgili olarak dini ve politik liderlerin açıklamaları dengeli, yapıcı olmalı ve Müslüman ile Türklerin de çektiği acıları tanımalı" denildi.

''TÜRKLER VE ERMENİLERİN UZLAŞMA ÇABALARINA ZARAR VERİR''

Aralarında Washington'daki en büyük Müslüman lobi kuruluşu CAIR'ın de bulunduğu örgütler, bu çerçevede 1915 olaylarının bağımsız tarihçiler tarafından incelenmeden bir "soykırım" olarak kabul edilmesinin Türkler ve Ermeniler arasındaki uzlaşma çabalarına da büyük bir zarar vereceğini söyledi.

"Amerikan vatandaşları olarak soykırım kelimesinin tek taraflı olarak kullanılmasının önemli müttefiklerimizden olan Türkiye'yi yabancılaştıracağı endişesini taşıyoruz" diyen Konsey, Türkiye'nin bölgede DAEŞ'e karşı ABD ile gerçekleştirdiği işbirliğini ve Suriyeli mültecilere yaptığı yardımlara da vurgu yaptı. Bildiride 1915'te hayatını kaybeden Ermenilere derin sempati beslediklerini söyleyen Konsey üyeleri, "Müslüman Amerikalılar olarak liderlerimizin 1915 olaylarını tek taraflı yorumlayarak Türk-Amerikan stratejik ilişkilerine zarar vermeyecek bir şekilde hareket etmelerini bekliyoruz" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu