Ak Parti Türkiye'deki intihar vakalarını inceliyor

Ak Parti Türkiye'deki intihar vakalarını inceliyor

 • 21 Ağustos 2013 11:32


AK Parti Genel Merkez Sosyal İşler Başkanlığı'nca ilki gerçekleştirilen "Türkiye’deki İntihar Olaylarını Masaya Yatıran Çalıştay" raporları şekillenmeye başladı.

Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal İşler Başkanı Prof. Dr. Nükhet Hotar başkanlığında gerçekleştirilen çalıştayda, intihar vakalarını sosyal sorumluluk kapsamında incelemeye aldıklarını ifade eden Hotar, "İntihar oranları ülkeler arasında 100 bin kişide 3-45 arasında değişiyor. Sebepler incelendiğinde ise psikolojik sorunlar ön plana çıkıyor" dedi.

Çalıştayda intiharla ilgili verilerin incelendiğini, veriler içerisinde yaş grupları, cinsiyet ve bölge farklılıklarının da alt başlıklar altında ele alındığını belirten Nükhet Hotar, "Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığımızda ülkemizdeki intihar oranları düşüktür ancak tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de intiharların önlenmesi çalışmalarına ağırlık vermek gerekmektedir. Sosyal devlet olmanın gereği, konuyla ilgili bir çalışma yapmayı ve politika belirlemeyi çok önemli görmekteyiz. Psikolojik ya da çevresel faktörlerden sebebi her ne olursa olsun tek bir insanımızın bile intihara teşebbüs etmesi bizim için üzerinde durulması ve bu riski önleme çabasında olunması gereken bir konudur" ifadelerini kullandı.

Bu nedenlerden dolayı bu konu üzerinde nitelikli uzman kişilerin katılımıyla intihar ve intihara teşebbüslerin önüne geçebilmek için çalışma başlattıklarını kaydeden Hotar, "Çalışmamızda görülmüştür ki intihar davranışı için risk faktörleri ve önleme çalışmaları için çok boyutlu bir yaklaşım gerekmektedir ve sağlık çalışanlarının dışında birçok kurumun ortak çalışması çok önemlidir. Bu anlamda, başkanlığımızca yürütülen çalışmada İçişleri Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımızın yetkililerinin görüşleri ve kurumlar arasındaki çalışmalarını değerlendirmekteyiz" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

 • ebru

  21 Ağustos 2013 16:56

  Cevap Ver

  (!) özgür olan ülkemizde bunların yaşanmasının elbet bir nedeni vardır

 • hakan

  21 Ağustos 2013 11:54

  Cevap Ver

  Güzel bir çalışma biran once failler ortaya cikmali

Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu