Beyniniz Erken Yaşlanma Riski Taşıyor mu?

Beyniniz Erken Yaşlanma Riski Taşıyor mu?


Bütün organların fonksiyonlarını düzenleyen, vücudun efendisi beyin 16 risk faktörü nedeniyle normalden daha erken yaşlanır.

Beynin erken yaşlanmasını önüne geçmek için beyin erken yaşlanma risk analizini, herkes kendisine yaparak önlem alabilir.

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ

Nöroloji Uzmanı

Her organ gibi beyin de yaşlanır ancak beynin yaşlanması kişiden kişiye farklılık gösterir. Beynin yaşlanması genetik mekanizmaların kontrolü altındadır. Bundan dolayı her kişide beyin yaşlanması farklıdır. İnsanların bir bölümünde biyolojik yaşlanma, beyin işlevlerine, beynin yaşlanmasına erken yansıyabildiği gibi bazı kişilerde daha geç beyin yaşlanması görülebilir. Beyin yaşlanmasına katkıda bulunan diğer unsurlar arasında yaşam, beslenme tarzı ve hastalıklar yer alır. Genetik faktörleri yok edilemez ancak diğer risk faktörleri analiz ederek ve önlem alarak beynin erken yaşlanmasını önlenebilir.

Erken beyin yaşlanmasında 16 risk faktörü var

Beyin yaşlanması kavramında bilinenler bilinmeyenlerden çok daha fazladır. Beyin yaşlanmasında çok önemli bir konu da bilinenlerin büyük bir bölümü kontrol edilebilecek risk faktörlerinin olmasıdır. Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre ortaya konulan Erken Beyin Yaşlanması Risk Envanteri’nin bilinmesi toplum ve birey sağlığı açısından önem taşır. Erken beyin yaşlanması ortaya konmasında Alzheimer hastalığı ve diğer demanslar, depresyon, aile içi huzursuzluklar, erken emeklilik gibi konuların erken tanı değeri vardır. Bu faktörlerle ilgisi olmayanlara oranla erken beyin yaşlanması için riski var demektir. Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre ortaya konulan bu 16 faktörden ilk dördü şu an için kontrol dışında görünüyor. Ama geri kalan 12’si alınacak tedbirlerle ortadan kaldırılabilecek ya da sınırlanabilecek risk faktörleridir. Dolayısıyla yüzde 75 oranındaki risk faktörlerine etki ederek, beyin sağlığı açısından, beynin erken yaşlanmasını önleme açısından önemli bir oran olarak ortaya çıkar.

İşte beynin erken yaşlanmasına katkıda bulunan riskler :

1-Ailenizde Alzheimer hastalığı ya da herhangi bir türden bunama (demans) hastası varsa!

2-Alzheimer, demans ya da bunama ile ilgili yapılan genetik testlerde annenizden ya da babanızdan gelen 19. kromozomunuzun hastalık taşıdığını söyleyen tek APOE4  ya da her ikisinden gelen çift APOE4 gen parçacıklarınız varsa!

3-Ailenizde uzun yıllardan beri tedavi görmekte olan bir şizofreni ya da depresyon hastası varsa!

4-Şizofreni, depresyon, tanıları aldıysanız!

5-Bilinç kaybına neden olan tek, bilinç kaybına neden olmasa da birkaç kez kafa travması yaşamışsanız!

6-Uzun zamandır alkolle aranız iyi ise!

7-Şeker, tansiyon ve yüksek kolesterolünüz varsa!

8-Sigara içiyorsanız!

9-Eğer kalp hastasıysanız ya da bir kalp atağı geçirmişseniz!

10-Bir beyin damar hastalığı geçirdiyseniz!

11-Tiroid beziniz yeterli çalışmıyorsa!

12-Kansızlık varsa ve kanınızda B12 vitamini düşükse!

13-En az haftada 2 kezden ortalama olarak da 30 dakikadan az egzersiz yapıyorsanız!

14-Tuz ve karbonhidrattan zengin besleniyorsanız!

15-Çalıştığınız işte ya da evde yeni şeyler öğrenmiyorsanız!

16-Okula gitmediyseniz ya da okulu bitirdikten sonra kitap sayfası açmamışsanız!

Beyninizin erken yaşlanmasına göz yumuyorsunuz demektir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu