Ev Tozları Tehlike Saçıyor!

Ev Tozları Tehlike Saçıyor!


Çocukluk döneminde ev tozları en sık astım yapan hava yolu alerjilerinin başında gelir. Çocukluk çağı astımını, yüzde 80 oranında ev tozu alerjileri oluşturur.

Bahar aylarında ortaya çıkan burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve burun kaşıntısıyla birlikte sık sık tekrar eden öksürük, hırıltı ve nefes darlığına en çok ev tozları neden olur.

Doç. Dr. Akgül Akpınar Antony
Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı
Ev tozları, herkesin evinde bulunur, gözle görülemeyecek kadar küçük ve çapları 0,1 ilâ 0,5 mm arasında değişen mikroskobik canlılardır ve “Mite” olarak da adlandırılır. Dışarıdaki ya da kirli alanlardaki tozdan farklıdırlar. Çünkü aslında toz değil, canlı böcek, yatak böceği, bir diğer adı ile ev içi parazitidir. Yeryüzünde insanoğlu kadar eski olan bu canlılar insanın olduğu her yerde vardır. Çünkü insanların ve hayvanların vücudundan dökülen saç, kıl, kepek ve deri artıkları ile beslenirler. Sıcak ve nemli ortamları sever ve bolca ürerler. Ev içinde en çok yatakta ve yatak odalarında bulunur. Özellikle yün, tüy ve pamuktan yapılan döşek, yorgan, yastık, battaniye, halı ve döşemeleri çok sever ve bunların içinde çok kolay ürerler. Bir gram ev tozu içinde 100-500 adedi canlı olmak üzere yaklaşık olarak 19.000-20.000 kadar akar bulunur.
Bir gram insan derisi milyonlarca ev tozu beslemeye yeter. Bazen sadece dökülen deriyi değil, vücudumuzdaki sağlam deriyi de yiyebilirler. Hatta bazen ciltte hissedilen batma hissi bundan dolayıdır. Ev tozları insan ve hayvan deri artıklarını yedikten sonra her canlı gibi dışkılar ve en çok alerji yapan şey de bu dışkıda bulunan alerjilerdir. Ev tozlarının vücut proteinleri de alerjiktir. Ayrıca bir yıldan eski yastıkların mevcut ağırlığının yaklaşık yarısının, mite’lar, mite yumurtaları, mite dışkısı ve diğer atıklardan oluştuğu düşünülmektedir. Dolayısıyla mite alerjilerinde yatak odası ve yatakla ilgili alınacak tedbirler mite alerjisini kontrolde çok önemli rol oynamaktadır.
Ev Tozu Alerjilerinden Korunmak İçin
Bir çocuğun mite alerjisi geliştirmemesi için ev içinde ve yatak odasında alınması gereken tedbirler:
1- Güneş gören, havadar bir ev ve yatak odası olmalı,
2- Evde rutubet olmamalı,
3- Yatak, yorgan ve döşekte yün ve/veya tüy olmamalı,
4- Yatak odası sadece uyumak için kullanılmalı,
5- Yatak odası sade ve eşyasız olmalı,
6- Yatak mümkünse karyola olmalı, günümüz baza yataklarından olmamalı, (Altının kolayca temizlenebilmesi için)
7- Yatak odasında yerde halı, kilim olmamalı, illa bir şey olacaksa yıkanabilir küçük bir kilim olmalı,
8- Yatak odasında yüklük ve kitaplık olmamalı,
9- Yatak odasında oyuncak, özellikle de peluş oyuncaklar olmamalı,
10- Yatak odası günlük temizlenmeli ve havalandırılmalı,
11- Temizlik yapılırken çocuk temizlik yapılan ortamda bulundurulmamalı, (Temizlik sırasında birçok ev tozu ortama karışacağı için)
12- Yatak kılıflarının haftada en az bir kez 60 derece ısıda veya üzerinde yıkanmalı, ardından ütülenmeli,
En Etkili Tedavi Yöntemi Aşı!
Alınan önlemler ev tozundan korunmak ve ev tozu alerjisi geliştirmemek için gereklidir. Eğer bir çocukta akar alerjileri nedeniyle alerjik astım ve alerjik rinit geliştiyse bu önlemlere ilaveten akarlar için aşı tedavisi (immunoterapi) çok etkilidir.  Günümüz koşullarında ev tozu akarlarına bağlı gelişen alerjik rinit ve astımın en etkili tedavi ve çözümü ev tozları için geliştirilen aşılar ile yapılmaktadır. Aşı tedavileri vücutta savunma sistemini etkileyerek ev tozlarına karşı gelişmiş olan aşırı hassasiyeti tolere eder. Böylelikle vücut tozlara karşı olumsuz bir tepki vermez ve birçok hastada ilaçsız olarak ömür boyu süren iyileşme yapar.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul trafiğini rahatlatacak proje
Türkiye
Türk boya devinin kurucusu vefat etti
Dünya
İngiltere'de skandal program

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu