Emniyetin veri tabanını çalmışlar

Emniyetin veri tabanını çalmışlar


İstanbul merkezli 17 ilde gözaltına alınan polislerin arşiv hırsızlığı tespit edildi. ''Paralel'' polislerin kameraları kapatarak yaptığı iki toplantının ardından tüm bilgisayarları formatladığı, ana serverların yerlerini değiştirdiği, sonra da geri döndürülemez şekilde iki kez sildiği saptandı.

 

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı 17-25 Aralık operasyonlarında da yer alan Nazmi Ardıç ve ekibini beş ana eylemden sorumlu tutuyor.

AKTAŞ'TAN SONRA OPERASYON

'Paralel yapı', 18 Aralık 2013'te Elektronik Belge Düzenleme Yönetim Sistemi üzerinden Ömer Burak Aktaş'ın Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olarak atandığını saat 9:02'de öğrendi. Yeni müdürün atandığını öğrenir öğrenmez hemen harekete geçen çete, polisin tespitlerine göre emniyette toplantı yaptı. Toplantıdan sonra kurum içindeki güvenlik kameraları iki defa kapatıldı. Tüm amirlerin bilgisayarları formatlandı. Ana serverların ise yerleri değiştirildi daha sonra geri döndürülemez şekilde iki kez (WIPE ile geri getirilemez) formatlandı. Bununla da yetinmeyen 'paralel yapı' tüm bilgisayarlara ve serverlere kendi kullandığı TİBNOT'u silerek, çalışmayan ve verimli olmayan TBS programını kurdu. 'Paralel yapı' 17 Aralık darbe soruşturması için düğmeye bastıktan bir gün sonra yani 18 Aralık 2013'te, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Teknik Takip ve İzleme Büro Amirliğinde (GB874953AB) ve Bilgi Teknolojileri ve Arşiv Büro Amirliğinde (GB8824RVBR) kurulu bulunan serverlerin yerlerini değiştirdiği ortaya çıktı.

WIPE İLE İKİ KEZ FORMAT

Serverlerin yerini değiştiren çete elemanları, Emniyetin tüm veri tabanının bulunduğu GB874953AB seri numaralı Server bilgisayarları kopyaladıktan sonra hafızaları silmek ve veritabanına erişimi tamamen ortadan kaldırmak için 2 kez wipe (geri getirilemez şekilde format) attı. Adli kolluk hizmetlerinin aksaması için serverlerin yerini değiştiren ve iki kez WIPE kullanarak format atan 'paralel yapı' aynı gün eski TİB-NOT programını iptal ederek yerine aktif ve verimli çalışmayan TBS isimli yeni bir program kurdu. Ancak şüpheliler ifadelerinde TİBNOT nedeniyle sistemin çöktüğünü ve tüm veritabanın bundan dolayı silindiğini iddia ettiler. Bilirkişi incelemesi sonucu hazırlanan raporlarda ise TİBNOT'un bilinçli olarak silindiği serverlerin ise kopyalandıktan sonra tahrip edildiği ve TİBNOT'un yerine sürekli sorun çıkaran ve verim alınamadığı için kullanılmayan TBS programının kurulduğu anlatıldı. Çete elemanları tüm bu işlemleri yaptığı saatlerde ise iki kez (10:36:54-11:25:26 ve 12:38:18-12:44:34) Güvenlik Kamera Görüntülerine dışarıdan müdahale ederek durdurdu ve bir kısmını da geri getirilmeyecek şekilde tamamen sildi.

İMHA SIRASINDA ODA KARARTILDI

İmha işlemi sürecinde Şube Müdürlüğünde Bilgi İşlem Büro Amirliğinde Ar-ge Kısım Amiri olarak görev yaptığı tespit edilen Komiser M.A.S'nin 18.12.2013 tarihinde Organize Suçlarla Şube Müdürlüğüne üç kez geldiği burada diğer şüpheliler ile önce toplantı yaptığı, 1. ve 2. gelişleri sonrasında ise güvenlik kamera görüntülerinin durdurulduğu/silindiği ve serverların yerlerinin değiştirilerek arşiv çalma ve imha girişimini gerçekleştirdikleri tespit edildi. Yapılan çalışmalar neticesinde şüphelilerin, Emniyetin veri tabanından 34 soruşturma dosyası içerisinden 19'unu teslim etmediği 15'ni ise eksik verdiği belirlendi.

BİLGİSAYARLAR FORMATLANDI

Yine yapılan incelemelerde; Şube Müdür Yardımcıları ve Büro Amirleri odasında bulunan ve kullanılan çalışma bilgisayarlarının bir kısmının toplatıldığı, bunların birçoğunun formatlandıktan sonra alındığı odalara dikkat edilmeksizin ve zimmet sahiplerinin eski odaları göz önünde bulundurulmaksızın yeni görevlilerin bulunduğu bürolara rastgele dağıtılarak kurulduğu tespit edildi. Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü görevine, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın isteğiyle getirilen Nazmi Ardıç, 'paralel yapı'nın darbe girişimi olan 17- 25 Aralık sürecinde Fatih Belediyesi ve TOKİ'ye yönelik kumpas operasyonu gerçekleştirmişti.

TERÖR LİSTESİNİ DE ÇALMIŞLARDI

Savcı Selim Kiraz'ın şehit edilmesinin ardından, 'teröristleri gözünden tanıdım' diyen 'paralel' polisin maharetinin arkasında, emniyetten çaldıkları terör dosyaları çıkmıştı.

5 ANA EYLEMDEN SORGULANIYORLAR

Gözaltına alınan aralarında eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç'ın da bulunduğu 28 polise, soruşturma konusu 5 ana eyleme ilişkin sorular yöneltildi: ''İstanbul İstihbarat Şubesi görevlilerini 'sözde zimmet' iddiasına ilişkin dinlemek, 17-25 Aralık Operasyonundan sonra Organize Şube Müdürlüğündeki serverları silmek, aralarında Ekrem Dumanlı, Bülent Keneş, Celil Sağır ve Emre Uslu'nun bulunduğu isimlerin şikayeti üzerine, bazı gazeteciler hakkında örgüt soruşturması başlatmak, Kartal Ağır Ceza Mahkemesi Başkanını, emekli bir hakim olarak 'suç örgütü kurmak' iddiasıyla dinlemek ve gizliliği bulunan dosyayı, ilişikleri kesildiği halde dışarıya götürmek..." 

 

sabah 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
ABD Somali'deki bombalı saldırıyı kınadı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu