Barzani'den PKK'ya zehir zemberek

Barzani'den PKK'ya zehir zemberek


IKBY Başkanı Mesut Barzani, "Güney Kürdistan'ı Erbil'den yöneteceğiz" diyen PKK'lı Duran Kalkan'ı "ihanet ve iç savaşı tahrik etmekle" suçladı.

Barzani, yaptığı yazılı açıklamada, PKK yöneticilerinden Duran Kalkan'ın, IKBY yönetimini diktatörlükle suçlayan sözlerine sert cevap verdi. Açıklamasında Kalkan'ın söz konusu emellerini, Kürt bölgesinde gerçekleştirmek istemesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Barzani, şunları kaydetti;

"BU İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR"

"Kürdistan'a farklı şekillerde düşmanlık yapıldığına şahit oluyoruz. Demeç, açıklama, yazı ve farklı propaganda araçları düşmanlığın yeni boyutudur. İç savaşı tahrik eden ve Kürtler arasında fitne sokmayı amaçlayan açıklamalar yapılıyor. Kürdistan'da iki idareli yönetimin yeniden canlandırılması amaçlanıyor. Bu ifade özgürlüğü değildir. Bu tür girişimler millete ve vatana ihanettir. Bu, düşmanların plan ve programını, Kürdistan'da hayata geçirme çabasıdır. Düşmanların ajandasını uygulamaktır. Vatana yönelik bu tür düşmanlıkların, Kürdistan'da varlık bulması hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu girişimlere asla izin verilmeyecektir. Bu konu ulusal ve milli güvenliğe ciddi bir tehdittir. Sahip olduğumuz kazanımlar, kan ve gözyaşıyla elde edilmiştir. Bu yöndeki çabalar güvenliğimiz için tehlikedir."


"BU SESİN ÇIKMAMASI İÇİN TÜM GÜCÜNÜZLE ÇABA GÖSTERİN"

Barzani, "bütün Kürdistan halkına ve siyasi taraflara da seslenmek istediğini" dile getirerek, şöyle konuştu:
"Bu sesin (Duran Kalkan) çıkmaması için bütün gücünüzle çaba gösterin. Vatana ihanet suçu olan bu görüşlerin önünü kesin. Şerefli Kürdistan halkına da çağrım şudur: Böyle grupların Kürdistan'da varlık bulmasına izin vermeyin. Vatana ihanet içindeki bu unsurlar iç savaş çıkarmak istiyor. Fitne çıkarmayı amaçlayan bu oluşumlara imkan tanımayın. Kürdistan'ın savunulması ve halkımızın birliğinin sağlanması için elinizden gelen çabayı gösterin."

"GÜNEY KÜRDİSTAN'I ERBİL'DEN YÖNETECEĞİZ" DEMİŞTİ

PKK yöneticilerinden Duran Kalkan, örgüte yakın bir yayın organına verdiği röportajda, şu ifadeleri kullanmıştı;
"Güney Kürdistan, merkezi bir siyasi yönetim altında yaşayamaz, bir olamaz. Çünkü içinde birçok lehçe ve çok değişik halk toplulukları var. Güney Kürdistan'da merkezi diktatörlük yaşayamaz. Bu bölgeyi demokrasi birleştirir ve yaşatır. Demokrasi de halkın yönetime katılması, yerel yönetimin güçlü olması demektir. Yani 'Güney Kürdistan'ı Erbil'den yöneteceğiz, sadece yönetim Erbil'de olacak' dememek lazım. Şengal, Kerkük, Germiyan, Duhok ve Süleymaniye de kendini yönetmelidir. Böyle olursa Kerkük de Kürdistan'a katılır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

 • Ozan

  16 Nisan 2015 15:31

  Cevap Ver

  Anlayın artık, ne hdp ne de pkk'nın kürt haklarıyla alakası yok, batı ve global baronların beslemesi Leninist, aşırı solcu bir örgüt bunlar. Müslüman kürtler özellikle ayık olmalı. Amaçları İsrail adına bölgeyi karıştırmak. Barzani bile anladı bu hainleri.

 • Kaan Bozkurt

  16 Nisan 2015 15:30

  Cevap Ver

  PKK bir Amerikan İsrail projesidir gayet normal tabi zaten İsrail Kürtleri çok sevdiğinden değil toprak ihtiyaçları Yüzünden PKKyı besliyor bunu görmeyen yok öyle değil diyen zaten israilden beyni yıkanmıştır !

 • A. Kaya

  16 Nisan 2015 15:30

  Cevap Ver

  Barzani haklı bu ermeni dönmesi sahte alevi koministler Türkiyenin ve Kürtlerin başına bela oldular. Hainliklerine burada da şahidiz BDP siyasilerinin parlaması sonucu BDP ye hiç fayda sağlamayacak baraj koşulunu getirttiler Selahaddin Demirtaş ta oyuna geldi birkaç olay ile Kandil HDP yi batırır.

 • Dipnot

  16 Nisan 2015 15:29

  Cevap Ver

  DURAN KALKAN OLACAK.. ADANA TUFANBEYLİ DOGUMLUDUR..AYNI ZAMANDA ÖGRETMEN OLAN KALKAN, ÖRGÜTÜN SU ANDA YASAYAN KURUCULARI ARASINDADIR..

 • Ayaz

  16 Nisan 2015 15:28

  Cevap Ver

  pkk ne yaparsa yapsın türk-kürt kardeştir. bu coğrafyada birbirine muhtaçtır. aklı selim olan bunu bilir. ingilizler Işıd fitnesini çıkardı bu kardeşliği bozmak için. bunun da üstesinden geldik geleceğiz. biz 1000 yıldır bu topraklarda kardeşiz kıyamete kadarda kardeş kalacağız

 • Caber

  16 Nisan 2015 15:28

  Cevap Ver

  yeni mi anladın? ABD ile kol kola girip kim birşey kazanmış. Hükümette buna dahil. İlk zamanlarda kol kolaydı. Başkanın yanına adamları sokarak yönteceklerdi. Yönetemediler. Kuduruyorlar. Dİk dur.

 • Yeniden Osmanlı

  16 Nisan 2015 15:27

  Cevap Ver

  ülkenin ismi Birleşik Anadolu Cumhuriyeti olsun. İstanbul Başkent. Eyaletlerimiz olsun. Kürdistan gibi. Rumeli gibi, Anadolu Gibi, Karadeniz gibi. ha bölge ha eyalet ne farkeder. güçlü bir imparatorluk güçlü bir ordu olsun. rüya gerçek olsun. dünya yeniden adaleti görsün

 • Kürdoğlu

  16 Nisan 2015 15:27

  Cevap Ver

  bu pkk lilar hepsi alevi kürdü nasil alevi türk varsa aynen öle alevi kürt de var türk kürt müslumanlari kimse ayiramiyacak insallah

 • Osman Öztürk

  16 Nisan 2015 15:25

  Cevap Ver

  Recep Tayyip Erdoğanlı Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye Aşkına. Barzani,li Kürdistan,da bizim, Mursi,li Mısır,da bizim inşallah, İmparatorluk doğuyor komple Orta Doğu ve Afrika bizim !
  "Şunu bütün samimiyetimle söylüyorum Musul,un Kerkük'ün savunması için peşmerge olmaya ve elime silah almaya hazırım" Diyen Sayın Mesut Barzani,ye Dik Dur Eğilme 80.Milyon Türkiye Seninle!

 • Çetin

  16 Nisan 2015 15:25

  Cevap Ver

  pkk önce bu vatana ihanet etti alkışladınız ihanete alışanlar doymaz şimdi sıra sizede gelecek pkk taşerondur bunu side herkesde biliyor pkk kck kürt halkının en büyük düşmanıdır halkı zorla soyuyor eşkiyalık yapıyor ama bunu bilin eşkiya dünyaya hükümdar olmaz

Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu