'Faiz Lobisi' Harekete Geçti

'Faiz Lobisi' Harekete Geçti


Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği toplantısında “faize dokunmayacağının” anlaşılması üzerine faiz lobisi harekete geçti.

Küresel piyasalarda değerlenmeye devam eden dolar, dün iç piyasada 2.73'e ulaşarak yeni zirvesini gördü. Hafta başında 2.82 lira düzeyinde hareket eden avro da, dün 2.8650 liraya kadar yükseldi.

MERKEZ'DEN DOLAR HAMLESİ

Merkez Bankası önceki gün doların 2.69'u görmesi üzerine devreye girmiş, 22 Nisan'da geçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında döviz depo faiz oranlarında ölçülü bir indirim ve Türk lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artışın gündeme alınacağını duyurmuştu.

O TOPLANTI ÖNCESİ, DOLAR UÇUYOR

Bu açıklamalardan "faiz" sinyali alamayan piyasa oyuncuları, Merkez Bankası'nı 22 Nisan öncesi sıkıştırmak için dövizde spekülatif alımlara geçti. Bu etkiyle dolar, 2.73 ile bütün zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Son yükselişin, "siyaset cephesinden herhangi bir eleştiri gelmeden gerçekleşmesi" de dikkati çekti. Son aylarda Merkez Bankası'nın yapacağı PPK toplantısı öncesinde de benzer hareketler yaşanmış, "faiz artışı yönünde kararlara zorlamak için" döviz piyasasında "faiz lobisi"nin alımları gözlenmişti.

KUR, KENDİ DENGESİNİ BULACAK

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Kurla ilgili yaşananlar, dünyadaki gelişmelere bağlı. Türk lirası kaynaklı değil. Bundan dolayı bir endişeniz olmasın. Kur kendi dengesini bulacaktır" dedi. Dolardaki hareketin mutlaka enflasyona etkisi olacağını belirten Zeybekci, "10 puanlık artışın etkisi 1 puan olur. Ama nisanda kura rağmen yıllık düşüş devam edebilir" diye konuştu.

SEÇİME YÖNELİK BİR OYUN

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'de doların yükselişine ilişkin yorumda bulundu. Canikli, "Türkiye içerisinde son aylarda yoğun bir şekilde ekonomideki gelişmeleri abartarak, olduğundan çok daha kötü gösteren bir projenin yürütüldüğünü hep birlikte görüyoruz. Buradan sesleniyorum, TL'nin değer kaybetmesi sürmez. Bunun önündeki en büyük engel yabancılar olacaktır. Neden, borsanın yüzde 65'i yabancı ve TL'de. TL'nin değer kaybetmesinden en çok onlar zarar görüyor.'Önümüzdeki dönemlerde ne olur?' gibi sorular geliyor. Herkes rahat olsun. Bu seçime yöneliktir. Seçim sonuçlarını etkilemeye yöneliktir" dedi.

Yiğit Bulut, "2.63'ün üstü spekülatif" açıklamasında bulunmuştu.

ABD İSTEMEZ

AK Portföy Genel Müdürü Alp Keler, "Doların küresel anlamda güçlenmesi, ABD ekonomisindeki toparlanmayı sekteye uğratabilecek bir faktör. Nitekim önümüzdeki süreçte ABD büyümesinin bu duruma bağlı olarak ivme kaybetmesi bekleniyor. Dolayısıyla dolardaki değerlenme eğiliminin daha yavaş bir patikada sürebileceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Kaynak: Türkiye

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kato Dağı'nda bir grup terörist kıstırıldı
Türkiye
Askeri gemiler 23 Nisan'da gezilebilecek
Dünya
Rusya'dan flaş 'Türkiye' açıklaması: Hazırız!

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu

astropay