Üniversite kapısından giremedi

Üniversite kapısından giremedi


28 Şubat sürecinin başörtüsü yasağı mağduru Kürtçe öğretmeni Netice Arslan, AK Parti Diyarbakır milletvekili adayı oldu.

 

AK Parti 9. sıra milletvekili adayı Netice Arslan, AA muhabirine, 1999 yılında, evli 2 çocuk annesiyken kazandığı Fırat Üniversitesi Alparslan Meslek Yüksekokulu İnşaat Teknikerliği Bölümü'ndeki eğitimine başörtülü olduğu için karşılaştığı baskı nedeniyle sadece 3 ay devam edebildiğini söyledi.

O dönem çok sayıda kişinin üniversiteyi ve çalıştığı işini bırakmak zorunda kaldığını anımsatan Arslan, üniversiteyi bıraktıktan sonra çocuklarına zaman ayırdığını dile getirdi.

Diyarbakır'a yerleştikten sonra yaşadığı mağduriyetin kendisini siyasete yönelttiğini ve AK Parti'de aktif siyasete başladığını dile getiren Arslan, bu süreçte AK Parti hükümeti tarafından atılan demokratikleşme adımları sayesinde açılan çeşitli kurslara devam edip Kürtçe eğitim aldığını belirtti.

Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sürekli Eğitim Merkezine kayıt yaptırdığını ifade eden Arslan, aldığı sertifika sayesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda ücretli öğretmen olarak ders vermeye başladığını söyledi.

Derslere başörtülü girdiğini belirten Arslan, "28 Şubat sürecinde ya başımızı açacaktık ya da okulu bırakacaktık. İnancımız gereği başımızı açmadık" dedi.

- "Bu özgürlükleri AK Parti sayesinde elde ettik"

Arslan, AK Parti iktidarı sayesinde başörtülü olarak girdiği derslerde Kürtçeyi çocuklara öğretebilmenin onurunu yaşadığını dile getirerek, şunları söyledi:

"AK Parti'de Kürt olarak kendimi özgür hissettim ve dilimi istediğim şekilde kullanabiliyorum. 2 yıldır ek ders ücreti karşılığında Kürtçe derslerine girmeye başladım. Memleketimin evlatlarını yetiştirme şansına erdim. Bu benim için onur verici bir şey, bu özgürlükleri AK Parti sayesinde elde ettik." 

AK Parti'nin gerçekleştirdiği demokratikleşme adımlarıyla vatandaşlara sunduğu özgürlüklerin küçümsenmemesi gerektiğini belirten Arslan, "Başörtülü şekilde, Kürtçe çocuklara ders verebildim. Bunlar, asla küçümsenecek şeyler değildir. Ülkenin nereden nereye geldiğini gösteren en büyük gelişmelerden birisi başörtüsü, diğeri ise Kürtçe eğitimdir" ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Kartepe Zirvesi'nde '15 Temmuz ve Darbeler' sempozyumu düzenlenecek
Dünya
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'dan Kabil'e sürpriz ziyaret

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu