YSK aday listesini açıkladı

YSK aday listesini açıkladı


7 Haziran genel seçimleride aday olacak isimlerin geçici listesini YSK açıkladı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararında, 7 Nisan tarihinde 20 siyasi parti tarafından Kurul Başkanlığına verilen aday listeleri incelendi.

Buna göre, AK Parti, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, CHP, DP, DSP, Halkın Kurtuluş Partisi, HDP, Komünist Parti, MHP, Millet Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi 85, Hak ve Özgürlükler Partisi 75, Merkez Parti 73, LDP 58, DYP ve Yurt Partisi 56, Toplumsal Uzlaşma, Reform ve Kalkınma Partisi 55, Hak ve Adalet Partisi 43 seçim çevresinde seçime katılacak.

Karara göre Türkiye genelinde 166 bağımsız milletvekili adayı bulunuyor.

14 ADAY ÇEKİLDİ

Siyasi partilerin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunduğu 25. dönem milletvekili aday listelerinde yer alanlardan 14'ü, çeşitli sebeplerle adaylıktan çekildi.
Milletvekili aday listesinde ismi yer almasına rağmen 14 aday, yarıştan çekildi. CHP'den 5, MHP'den 4, AK Parti'den 2 ve HDP'den 1 aday ile bağımsız 2 aday, seçim yarışında yer almayacağını açıkladı.

CHP'DE ADAYLIKTAN ÇEKİLENLER

CHP Mersin 4. sıra milletvekili adayı Mustafa Baysan, geçirdiği kalp spazmının ardından sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildi.
Siirt 2. sıra milletvekili adayı Cindi Eren ise parti içindeki sorunlar yüzünden adaylıktan çekildiğini açıkladı.
Gaziantep 9. sıra milletvekili adayı Mahmut Kozbaş da "gördüğü lüzum üzerine" milletvekili adaylığından çekilme kararı aldığını duyurdu.

CHP Tunceli 2. sıra milletvekili adayı Gürsel Erol, adaylıktan çekildi. Erol, adaylıktan çekilmesinde sırasının değil, aday belirlenme yönteminin etkili olduğunu açıkladı.

Nevşehir'den CHP'nin 3. sıra milletvekili adayı Fahri Ertik de adaylık yarışından çekilen isimler arasında yer aldı. 

PARTİSİNE FAYDA SAĞLAYAMAYACAĞINI DÜŞÜNDÜ

MHP'nin Kayseri 4. sıra milletvekili adayı Mustafa Alkan, listede bulunduğu sıradan "partisine fayda sağlayamayacağını" düşündüğü gerekçesiyle akademik hayata döndü.

MHP'nin Kahramanmaraş 4. sıra milletvekili adayı Ejder Oruç, sıralamada esas alınan kriterlerde özensizlik yapıldığını iddia ederek, milletvekilliği adaylığından çekildiğini açıkladı.

Kahramanmaraş 6. sıra milletvekili adayı Faruk Atlı, bulunduğu sıradan verimli olamayacağını düşünerek adaylıktan çekildiğini bildirdi.

MHP Muğla 4. sıra milletvekili adayı Ramazan Kıvrak da adaylıktan çekildi.

AK PARTİ'DE ADAYLIKTAN ÇEKİLENLER

AK Parti Batman 2. sıra milletvekili adayı Mehmet Emin Ekmen, "Batman'ın siyasi coğrafya dağılımına uygun yeni bir aday belirlenerek partinin seçimlere daha güçlü ve heyecanlı girmesine fırsat tanımak" amacıyla adaylıktan çekildiğini açıkladı.
Diyarbakır 6. sıra milletvekili adayı Abdurrahman Kurt da "gördüğü lüzum üzerine" adaylıktan çekildiğini bildirdi.

ADAYLIKTAN ÇEKİLEN DİĞER KİŞİLER

HDP Bitlis 3. sıra milletvekilli adayı Osman Fatih Şanlı, adaylıktan çekilme kararı aldı.
Van bağımsız milletvekili adayı Murat Silahtaroğlu ve Samsun bağımsız milletvekili adayı Ali Kemal Boz da adaylıktan çekildiğini açıkladı.

CHP'DEN İSTİFA EDİP BAĞIMSIZ ADAY OLDU

Yarıştan çekilenlerin yanı sıra CHP'den istifa eden Refik Eryılmaz, Hatay'da bağımsız olarak seçime girme kararı aldı.
Eryılmaz, "Bağımsız aday başvurumu geri çekmem için CHP yönetiminden arayanlar oldu ancak bu konuda geri adım atmayacağımı söyledim" açıklamasında bulunmuştu.
Bağımsız Hatay Milletvekili Eryılmaz, CHP'den istifasıyla ilgili de "Kolay değil, bu şekilde partiden istifa edip bağımsız aday olmak ancak partide bu kadar emek harcamış bir siyasetçinin, peçete gibi buruşturulup bir kenara atılmasını kabul etmek de kolay değil. Bunu tabanımız da kabul etmiyor, büyük bir öfke içerisinde" sözlerini sarf etmişti.

MUSTAFA YALÇINER VE FERHAN ADEMHAN'IN DURUMU

Öte yandan, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İzmir'den aday gösterilen Mustafa Yalçıner ve Ferhan Ademhan ile ilgili açıklama yapmıştı.
Milletvekili aday listelerinin 24 Nisan'da son şeklini alacağını, İzmir 1. bölge 4. sıra adayı Yalçıner'in sağlık gerekçeleriyle çekilmesinin gündeme geldiğini ve bu kararın karşılıklı mutabakatla alındığını açıklayan Yüksekdağ, İzmir 1. bölge 2. sıra adayları Ademhan'ın da Genel Merkez ile görüşerek çekildiği açıklamasında bulunmuştu.

 

Kaynak : Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul trafiğini rahatlatacak proje
Türkiye
Türk boya devinin kurucusu vefat etti
Dünya
İngiltere'de skandal program

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu