İngilterede "Özgür Basına Sansür"

İngilterede "Özgür Basına Sansür"


Vatandaşlarının IŞİD'e gidişine seyirci kalan İngiltere, Türk güvenlik birimleri tarafından yakalanıp ifadeleri alınan 9 İngiliz vatandaşı hakkında yapılacak olan haberlere yayın yasağı getirdi.

 

İngiltere'nin, yakalanan 9 İngiliz'in telefonlarını ve sosyal medya hesaplarını 8 aydır takip ettiği ortaya çıktı.

 

Güvenlik birimleri tarafından IŞİD'e katılmak üzere sınırı geçmeye çalışırken yakalanan 9 İngiliz vatandaşı bugün Antalya havalimanında İngiltere'ye geri gönderiliyor. Daha önce vatandaşlarının İŞİD'e gidişine seyirci kalan ve Türk yetkililere geç bildiren İngiltere, Türk güvenlik birimleri tarafından yakalanıp ifadeleri alınan 9 İngiliz vatandaşı hakkında yapılacak olan harabelere yayın yasağı getirdi. Kararı veren mahkemenin konu hakkında çıkacak haberlere cezai yaptırım uygulayacağını medya kurumlarına ilettiği belirtiyor. Her fırsatta medya özgürlüğüne vurgu yapan İngiltere kamuoyu, 9 İngiliz vatandaşının IŞİD'e gitmesini sorgulamak yerine sessiz kalması tartışılıyor.


Türk yetkililerden 'İfademizi sızdırmayın' talebi
Kendi ihmallerinin üstünü örtemeye çalışan İngiliz yetkililerin 9 vatandaşını İstanbul yerine daha az dikkat çekeceğini düşündükleri Antalya üzerinden alıp İngiltere'nin Mancester kentine 22:30 uçağı ile direkt götüreceği öğrenildi. İngiliz güvenlik birimlerinin 9 vatandaşının İngiltere'den Türkiye sınır hattına geçiş sürecini anlattıkları ifadelerinin sızdırılmaması için Türk yetkililerden rica ettikleri bildirildi.
İngiliz hükümeti 8 ay takip etmiş
Şaşırtıcı bir iddia ise, Türkiye'de IŞİD'e gitmek üzere iken yakalanan 9 İngiliz vatandaşı her hareketi hakkında son 8 aydan bu yana İngiliz güvenlik yetkililerinin bilgi sahibi oldukları ve 9 kişiden 4'ün Sosyal medya hesabı Facebook üzerinden yaptığı tüm yazışmalarının takip edildiği belirtiliyor. Ayrıca Türkiye'de kontak kurdukları kişilerin IP kodları üzerinden takip edilmesine rağmen İngiliz istihbarat birimlerinin Türkiye ile bu bilgileri paylaşmak yerine vatandaşlarının gidişine seyirci kaldığı ortaya çıktı.

 

Yeni şafak 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu