Suriye Başmüftüsünden tartışılacak fetva

Suriye Başmüftüsünden tartışılacak fetva


Suriye'deki sivil yerleşim yerlerinin Suriye Başmüftüsü Ahmet Bedrettin Hassun'un verdiği fetvayla bombalandğı ileri sürülüyor.

Fetvanın ardından ise Halep'te muhaliflerin denetimindeki bölgelerin yoğun şekilde bombalanmaya başladığı bildirildi.

Bustan el-Kasr bölgesindeki Sukker Cami İmamı Ebu Mücahid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Müftü Hassun'un fetvasından sonra orduya ait savaş uçakları ve helikopterlerin muhaliflerin kontrolündeki sivil yerleşim yerlerini yoğun şekilde bombaladığını söyledi. 

Hassun'un rejimin şehirde yönetim karşıtlarının olduğu yerlere saldırması için fetva verdiğinin altını çizen Mücahid, "Esad güçleri saldırılarına Maadi bölgesinde bulunan pazar yeriyle başladı. Dün bir okulu bombaladı. Savaş uçakları ile helikopterler bugün de halkın yoğun olarak geldiği Sukker Camii ve çevresine varil bombasıyla saldırdı. Burası kentte Kur'an-ı Kerim'in öğretildiği yer. Cami saldırıda büyük hasar gördü" diye konuştu.

"Hassun'un, muhaliflerin olduğu yerlere saldırı için verdiği fetvanın İslami açıdan geçerliliği yoktur" diyen Mücahid, şunları kaydetti:

"İslam dini çocuk, kadın ve yaşlıları öldürmeyi, camileri yıkmayı emretmez. Hassun kime çalışıyorsa ona fetvayı verdi. Sen eğer bir yerden havan topu atıldıysa, nasıl tüm bölgeyi kadını, çocuğu ve yaşlısıyla beraber yerle bir edilmesi için fetva verirsin. Peygamberimiz savaşlarda kadın, çocuk ve yaşlılara dokunmamayı, ağaçları kesmemeyi emretmişti. Hassun, Müslüman kanının daha çok dökülmesi için fetva verdi. Verdiği fetva ile kanın daha çok dökülmesini mübah kıldı. Sen şeyhlerinden dinini bu şekilde mi öğrendin? Verdiğin fetvadan dolayı seni Allah'a havale ediyoruz. Müslümanların kanının dökülmesini mübah kıldın. Ülkede dökülen her bir damla kanın vebali senin boynunadır. Bundan dolayı hesaba çekileceksin." 

 

timetürk

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu