Taner Yıldız, Nükleer santral açılışında açıklama yaptı

Taner Yıldız, Nükleer santral açılışında açıklama yaptı


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları İnşaatı Temel Atma Töreni"nde konuşuyor...

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi'nin temeli atılıyor...

Bakan Yıldız'ın konuşmasından satırbaşları;

"Güvenlik sistemi diğer bütün yapıların önüne geçmiştir. Almanya'nın nükleer santrallerini kapattığını söyleyip 9 tanesiyle devam etmesi, ABD'de 100 tane santralin işletmede olmasının ve 5 adet daha yapılacak olmasını büyük resimde gözden kaçırmamamız gerekiyor. Cumhuriyet'in kurulduğu tarihten bu yana gelip geçen 62 hükümet geçti.

1,5 yıllık bir müzakereye başlanıyor, hükümet bir daha değişiyor. Türkiye'nin son 12 yılda ortaya koyduğu başarı, nükleer santraller gibi bir çok büyük projeyi de yapabileceğini gösteriyor.

NÜKLEER ENERJİSİZ BÜYÜK ÜLKE OLMAZ
Neden nükleer santral gerekli? Gelişen Türkiye'nin gelişmemiş bir enerji sektörü olmaz. Nükleer enerjisiz büyük ülke olmaz. Bütün bunlarla alaklı 2 trilyon dolarlık GSYH ve 25 bin dolarlık kişi başı gelir hedefliyorsak, nükleer santral bu konuda önemli olacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarını gerçekleştirmek zorundayız.

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 28'İNİ KARŞILAYACAK
Bugün Akkuyu santrali faal olsaydı, İstanbul'un tamamını veya Türkiye'nin yüzde 28'ini karşılıyor olabilecekti. 10 yıl önce yapılsaydı doğalgaza 14 milyar dolar daha az para harcayacaktık. Yerli kaynaklarımız çalışacak, tabii ki doğalgaz santralleri rekabet edebildiği kadar piyasada kalacaklar."

Kaynak : En Son Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Osman Sınav'dan çarpıcı açıklama.
Türkiye
Darbeci kalleş mahkemede tehditler savurdu
Dünya
İsrail'de zorunlu askerlik karşıtı Yahudiler yol kesti

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu